Šta posle presude suda u Lajpcigu (3): Izvozićemo dizele u maticu
"Vesti" su pitale i naše zemljake, kako su doživeli najnoviju odluku nemačkog Saveznog upravnog suda i najavu po kojoj će već od leta naredne godine mnogima sa euro 5 i starijim dizel-motorima biti zabranjen ulazak u gusto naseljena gradska područja.
Slobodan Marković iz Bremena kaže da se uopšte ne nervira, jer Bremen nije na listi 66 najugroženijih nemačkih gradova što se zagađenja tiče.
- Verujem da će, barem ovde, sve ostati kao što je bilo do sada. Doduše odavno i ovde postoje zone i ograničeno je kretanje starijim dizel i vozilima na benzinski pogon (norme euro 2 i 3), ali mislim da su preterali zahtevom da u grad mogu ući samo euro 6 motori. To imaju samo vozila koja u prethodnih godinu dana izlaze sa proizvodnih traka. Možda se tako ne čini, ali smatram da sve ovo u ide na ruku proizvođačima jer su ovi kupci podstaknuti da se reše starijih vozila i nabave nova, a tobožnja briga za zaštitu životne okoline samo je poslužila kao dobar izgovor za to - smatra naš čitalac iz Bremena.
Ceh plaćaju obični građani
Još 2010. godine dr Robert Dlouhi, koji je iz BiH došao u Erding kod Minhena naslutio je ono što se sada dešava jer su vozači automobila na dizel već tada dobili prvi signal da sve to što su imali kao prednost u odnosu na benzince, neće dugo trajati.
- Vozio sam ford dizel i bio zadovoljan, jer je dizel bio dosta jeftiniji od benzina, a ni porez koji sam plaćao na dizel nije bio tako veliki. Onda su se ubrzo cene dizela i benzina približile, a porez je i dalje bio veći nego na benzince. Još kada su uvedene zelena, žuta i crvena plaketa za ulazak u Minhen, bilo mi je jasno kuda to sve vodi - kaže Dlouhi.
Dejan Babić iz Frankfurta vozi golf-dizel sedmicu. Iako se ne radi o vremešnom automobilu on ispunjava "samo" euro 5 eko-normu.
- Za sada nemam problema, ali kako vidim u skorije vreme to će da se promeni i razmišljam šta da radim. Postoji mogućnost da golf koji vozim vratim Folksvagenu i za to bi trebalo da se dobije neka vrsta premije od 6.000 evra. Međutim, postoji i druga opcija po kojoj bih mogao auto da prodam u Srbiji ili Republici Srpskoj. Tamo ne postoji ni sličan zakon i sasvim je nebitno koju normu ima auto. Saznao sam od nekih prijatelja da se više isplati prodaja u Srbiji. U Banjaluci imam rodbinu i prijatelje koji rade sa automobilima i savetovali su me da ga prodam tamo - kaže Dejan.
Mnogi se nerviraju
Dragan Mićić, takođe stanovnik Bremena kaže nam da je godinama vozio kombi na dizel pogon.
- Moja porodica je višečlana i odgovaralo nam je veće vozilo. Bilo je i povoljno što se potrošnje goriva tiče, kada smo putovali u maticu, ali vremena se menjaju i pre tri godine sam odustao od auta sa dizel motorom. Nerviralo me je što se stalno donose neke nove mere, razna ograničenja, a povećan je porez za vlasnike dizel vozila. Imam mnoge prijatelje koji se sada nerviraju zbog ovih najnovijih odluka - kaže Mičić.
On smatra da je sve ovo politika i biznis.
- Rade to da bismo što češće kupovali nove automobile i na taj način zarade na nama. To me podseća na sistem sa mobilnim telefonima koji se sa svakim novim modelom, navodno modernizuje, ali velike razlike nema - konstatuje naš sagovornik.
Mihajlo Pantelić iz Manhajma, vlasnik je firme M&D koja se bavi zastakljivanjem objekata i ima 10 kombija sa dizel-motorima kojima se njegovi radnici prevoze na gradilišta.
- Nema razloga za brigu. Polako ću ove stare dizelaše da menjam za one ekološki čistije. Ove stare će da "proguta" tržište u Bosni i Srbiji gde ekoloških ograničenja kao ovde nema i neće ih biti još zadugo - kaže kroz osmeh Mihajlo.
Nenad Todorić iz Darmštata vozi relativno nov audi Lj3 sa dizel-pogonom koji ispunjava normu euro 6, pa nije zabrinut, ali supruga Judita se na posao vozi smartom koji koristi dizel i ispunjava samo euro 4 normu.
- Posle ove presude, nema druge, moraćemo da ga prodamo dok još nešto vredi. Najverovatnije u Srbiji, gde sam nedavno za moj stari audi A3 dobio bolju cenu nego ovde - kaže Todorić.