Ko je otrovao bivšeg ruskog obaveštajca?
Kremlj je danas saopštio da je spreman da, ako bi Britanci to od Moskve zatražili, sarađuje u istrazi u vezi incidenta sa bivšim špijunom Sergejem Skripalom (66), koji je u kritičnom stanju zbog izlaganja nepoznatoj supstanci.
- Niko nam nije uputio takav zahtev - rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov na konferenciji za novinare, prenela je agencija Tass.
- Moskva je uvek otvorena za saradnju - istakao je Peskov.
Upitan da prokomentariše spekulacije u britanskim medijima da je Rusija otrovala Skripala, Peskov je rekao da im "nije dugo trebalo" da optuže Moskvu.
Peskov je incident označio kao "tragičnu situaciju", istakavši da Kremlj nema informacije o tome šta se dogodilo i šta bi to moglo da bude.
On kaže da nije upoznat sa informacijom da li je Skripal formalno i dalje ruski državljanin.
Skripal je u Rusiji osuđen zbog špijunaže za britansku obaveštajnu agenciju MI6. Njemu je pozlilo u zapadnoj Engleskoj nakon što je bio izložen nepoznatoj supstanci.
Britanska policija je saopštila da su dve osobe - muškarac (66) i žena (33) - nađene u nesvesnom stanju na klupi u tržnom centru u gradu Salisberiju, 145 kilometara zapadno od Londona.
Oni se nalaze na lečenju na odeljenju intenzivne nege nakon sumnje da su bili izloženi "nepoznatoj supstanci" i u kritičnom su stanju.
AP je podsetila na slučaj trovanja bivšeg ruskog agenta Aleksandra Litvinjenka, koji je preminuo nakon što je popio radioaktivni čaj u londonskom hotelu 2006. godine.
Američka agencija napominje da je, u izveštaju objavljenom 2016, britanski sudija napisao da je ruski predsednik Vladimir Putin verovatno odobrio Litvinjenkovo ubistvo koje su izvele ruske bezbednosne službe.
Skripal (66), bivši pukovnik ruske vojno-obaveštajne službe, penzionisan je 1999, a potom je radio u Ministarstvu spoljnih poslova do 2003, nakon čega se bavio biznisom. Godine 2006, osuđen je u Rusiji po optužbama da se bavio špijunažom u korist britanske obaveštajne službe.
Tada je osuđen na 13 godina zatvora, ali je 2010. oslobođen u okviru razmene špijuna sa SAD, nakon čega se sklonio u Britaniju.
Posle hapšenja 2004. godine u Moskvi, Skripal je priznao da ga je 1995. angažovala britanska obaveštajna služba i rekao je da je pružao toj službi informacije o ruskim obaveštajcima u Evropi, za šta je dobio više od 100.000 dolara.
Ruska bezbednosna služba (FSB) tvrdila je da je on počeo da radi za britanske tajne službe dok je 1990-ih služio u vojsci i da im je prenosio informacije klasifikovane kao državne tajne, naveo je BBC.