FOTO: Otkriven brazilski pasoš Kim Džong Una
Otkiveni brazilski pasoši severnokorejskog lidera Kim Džong Una i njegovog oca, koji su dobili pokušavajući da od stranih ambasada dobiju putne vize.
Bezbednosni izvori potvrdili su autentičnost crno-belih fotografija skeniranih pasoša Kim Džong Ila i njegovog naslednika, sadašnjeg lidera severne Koreje Kim Džong Una. Kako se navodi pasoši su izdati u brazilskoj ambasadi u Pragu, u februaru 1996, prenela je Raša tudej.
Podseća se da je poznato da je mladi diktator studirao u Švajcarskoj, takođe pod lažnim identitetom, dok je na brazilskom pasošu na kom je njegova slika napisano da mu je ime Josef Pvag.
Prema podacima iz tog pasoša, Josef Pvag je rođen 1. februara 1983, a da su mu rodtelji Rikardo Pvag i Marsela Pvag Džou iz Sao Paola u Brazilu. "Pravi" lider Severne koreje rođen je, kako se veruje, 8. januara 1983. ili 1984, istiše RT.
Pasoš koji je izdat Kim Džong Ilu glasi na ime Ijong Čoi, s mestom rođenja u Sao Paolu, a kao datum rođenja naveden je 4. april 1940, iako se zna da je nekadašnji vođa Severnokorejaca zapravo rođen 16. februara 1941.
Nekoliko izvora iz zapadnih bezbednosnih službi potvrdilo je Rojtersu da su brazilski pasoši Kim Džong Ila i Kim Džong Una bili iskorišćeni nekoliko puta u nastojanju da dvojica lidera dobiju vize dve zapadne zemlje, kao i vize za Japan, Brazil i Hong Kong.
Nejasno je, međutim, da li je njihov plan "upalio", odnosno da li su im izdate ikakve vize, jer se iz skeniranih stranica pasoša to ne vidi. Reporteri Rojtersa, koji ističu da nisu videli originale tih pasoša već samo skenirane strane, navode da nisu uspeli da potvrdi njihovu autentičnost.
Uspeli su da saznaju, pozivajući se na neimenovanog brazilskog bezbednosnog zvaničnika, da skenirani dokumenti izgledaju kao pravi, budući da su takvi pasoši slati konzulatima Brazila širom sveta.
U međuvremenu, brazilsko ministarstvo spoljnih poslova pokrenulo je istragu o tome da li je i ko izdao brazilske pasoše severnokorejskim liderima.
El actual líder coreano y su padre consiguieron en los años 90 pasaportes del país sudamericano, según una investigación de la agencia Reuters https://t.co/UKWpcvjvmj — EL PAÍS (@el_pais) February 28, 2018