Ciprasov predlog Skoplju: Sporazum u sedam tačaka, ili prihvatate ili odustajete
Grčki dnevnik "Katimerini" je pod naslovom "Predlog sporazuma u sedam tačaka" objavio članak o tome kakvo rešenje Grčka predlaže za rešenje spora s Makedonijom.
Pre nekoliko dana, objavljeno je da je grčki ministar spoljnih poslova Nikos Kocijas pripremio plan od sedam tačaka na 20 strana za Makedoniju i najavio da će ga do kraja meseca dostaviti makedonskom državnom vrhu.
U izjavi koju je pre nedelju dana dao za grčku televiziju "Alfa", Kocijas je rekao da se u sklopu rešavanja problema u vezi sa imenom razgovara i o makedonskom identitetu i ustavnim promenama, naglasivši da "u Skoplju smatraju da ne postoji potreba za promenom Ustava", ali da je to neophodno.
Premijer Grčke Alekis Cipras je proteklih dana razmotrio je taj predlog, koji, kako navodi "Katimerini", sadrži "sveobuhvatne odgovore na sva specifična pitanja odnosa dve zemlje", a za Makedoniju "put ka međunarodnim organizacijama", piše list, pozivajući se na obaveštene izvore.
- Isti izvori ukazuju na to da predlog može biti samo u celini prihvaćen ili odbačen, odnosno da se neće pregovarati o bilo kojem od pojedinačnih poitanja koja su razmatrana - navodi list, podsećajući da je makedonski premijer Zoran Zaev nedavno izjavio da ima približavanja stavova o tri od sedam tačaka tog predloga.
Cipras i njegov ministar spoljnih poslova Nikos Kocias su u protekle dve nedelje imali česte kontakte i s kolegama u Skoplju, i s "evropskim partnerima", dodaje list i naglašava da je se "u Skoplju učvrstilo mišljenje da se pregovara samo o nazivu".
Međutim, Ciprasov predlog u sedam tačaka se odnosi prvo na samo ime Makedonije, drugo je "obim korišćenja naziva", treće je jezik, četvrto "identitet", peto "komercijalna upotreba" naziva, šesto i sedmo su "skraćenice i akronimi". Makedonija je već poručila da se o identitetu i jeziku ne može pregovarati.
Dve strane se izgleda u potpunosti slažu samo o roku za pripremu rešenja, odnosno da se "razrada pojedinačnih tačaka" završi, "ako je moguće u martu ili svakako do sredine aprila".
Atina poručuje da ne prihvata "salamizaciju" - rastavljanje celovitog predloga na zasebne, pojedinačne "režnjeve", piše "Katimerini".
Primer onoga što Atina ne prihvata je primena trgovinskog standarda ISO 3166-1 Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO), kojim su utvrđene dve skraćenice za Makedoniju - MK i MKD koje "direktno ukazuju na naziv 'Makedonija' ", piše list, dodajući da postoji "jak otpor BJRM" da se to promeni jer bi to donelo "velike promene, naročito u izvoznim proizvodima kao što su vino".
- Postoje i neki detalji, kao što je državna himna Makedonije, koja sadrži neke iredentističke reference, a sadrži i imena svih onih koje Makedonci smatraju za istorijske ličnosti, bez reference na proporcionalno prisustvo makedonske albanske zajednice - navodi se u tekstu.
Himna je sekundarno pitanje za pregovore, piše atinski list, "ali ne i državljanstvo, jer bi ono moglo dovesti do propasti pregovora" pošto bi, po zahtevu Grčke, Makedonija trebalo u dogledno vreme da pokrene promenu svih ličnih dokumenata - ličnih karata, pasoša, vozačkih dozvola.
Krajem januara će se održati sastanak pregovarača Grčke i Makedonije i posrednika iz UN Metjua Nimica, a tada bi na stolu mogla da se nađu tri predloga za ime Makedonije. To su Nova Makedonija, Severna Makedonija i Gornja Makedonija, ali se ne isključuje ni neki novi predlog. Juče su pojedini albanski mediji preneli da je postignut dogovor oko toga da se država nazove Republika Nova Makedonija ili kraće Nova Makedonija.
Kao "simboličan potez za poboljšanje atmosfere", list navodi da se "najverovatnije" ove nedelje očekuje dolazak ministra spoljnih poslova Grčke Kociasa u Skoplje i to državnim avionom što bi bio prvi takav let posle više od 12 godina. Do toga još nije došlo isključivo jer je skopski aerodrom doskora, kao i glavni auto-put Makedonije, nosio naziv "Aleksandar Makedonski".
Inače, naziv je uklonjen juče, kada su radnici su sada već stari naziv sa terminala aerodroma skinuli - slovo po slovo. Novi naziv Međunarodni aerodrom Skoplje i očekuje se da slova tog novog naziva budu uskoro postavljena.
Kao "opasne sličnosti s prošlošću" za potencijalno rešenje, "Katimerini" navodi delovanje rukovodstva Makedonije prema inostranstvu, odnosno sastanke premijera Zaeva s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i s predsednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom i niz kontakata ministra spoljnih poslova Nikole Dimitrova u "naletu" na Evropu "u cilju predstavljanja njihovih stavova i, posebno, tvrdnje o fleksibilnosti Skoplja".