Strancima više posla
Ministarka za socijalna pitanja Austrije Beate Hartinger-Klajn, vidi akutni problem u nezaposlenosti stranaca u zemlji.
"Statističke brojke čine se, površinski posmatrano, dobrim, ali detaljna analiza pokazuje da postoji zabrinjavajući razvoj", objasnila je ona.
Brojni sezonci
Mnogi stranci su sezonski radnici, kao na primer u građevinarstvu ili gastronomiji, zbog čega se, prema rečima Maringera, ne može govoriti o alarmirajućem stanju. Međutim, ministarka ukazuje na veliki broj nezaposlenih izbeglica, koji imaju samo osnovno obrazovanje.
Stopa nezaposlenosti stranaca je od novembra 2016. stalno padala, i to brže od one domaće radne snage. Krajem prošlog meseca 308.857 Austrijanaca bilo je prijavljeno Servisu za zapošljavanje (AMS), uz 147.003 stranaca.
Pored niskog nivoa u apsolutnim brojkama je stopa nezaposlenosti stranaca, u odnosu na potencijal radne snage, veći.
U decembru prošle godine je stopa nezaposlenosti u Austriji, prema nacionalnoj definiciji, iznosila 9,4 odsto.
Stopa kod domaće radne snage bila je 8,1 odsto, a kod stranaca čak 14,5 procenata. Strana radna snaga profitira od rasta austrijske privrede, te je od aprila prošle godine stopa nezaposlenosti stranaca svakog meseca, u poređenju sa prethodnom godinom, padala za više od jedan odsto.
Kod domaće radne snage u istom periodu smanjenje nezaposlenosti iznosilo je između 0,2 i 0,9 odsto, daleko manje nego kod stranaca.
Razlog za ovu razliku ekspert za tržište rada Helmut Maringer vidi u dobrom razvoju privrede.
"Kada posao ide dobro zapošljavaju se ljudi, a kad krene loše onda se otpuštaju. Posebno stranci, koji se koriste često kao privremena radna snaga, u fazi ekonomskg uspona, profitiraju kratkoročno", objasnio je on.
Generalno viša nezaposlenost stranaca vezana je i za to što ova grupa češće pronalazi privremena radna mesta, a u sektoru nižih primanja ima veća fluktuacija i ljudi su češće nezaposleni.
Problem nostrfikacija diploma
I ovo upozorenje eksperti odbacuju kao preterano, jer statistika prikazuje najniže obrazovanje pošto izbeglice nisu prošle nostrifikaciju svojih diploma. Eksperti podvlače da ne treba prenaglašavati stanje kod stranaca, jer su i Austrijanci sa nižim nivoom obrazovanja češće nezaposleni.