"Samo se Rusi mešaju? A ko je platio kampanju protiv Miloševića u Srbiji?"
Rusija nije jedina koja se meša u izbore, to isto rade i SAD, piše danas "Njujork tajms" i kao primer navodi mešanje Amerike u obaranje Miloševića.
Milioni letaka, postera i nalepnica da se porazi protivnik u Srbiji, torbe pune novca u rimskom hotelu za podršku određenim italijanskim kandidatima, skandalozno curenje informacija stranim novinarima na izborima u Nikaragvi, samo je mali deo istorije mešanja SAD u izbore u inostranstvu, navodi list.
Pročitajte još:
* Moskva upozorava: Američki obaveštajci "love" Ruse po svetu
* "Amerikanci se igraju vatrom: Ako to urade Rusima - objava rata"
Kako piše autor Skot Šejn, na izborima u Srbiji 2000. godine, SAD su uspešno finansirale nastojanja da se porazi tadašnji predsednik Slobodan Milošević, obezbedivši "političke savetnike i milione nalepnica sa simbolom opozicije - stegnutom pesnicom i natpisima "On je gotov" štampanim na 80 tona lepljivog papira i isporučenog od proizvođača iz Vašingtona".
List se poziva na teskt "Vašington posta" u kom se navode izjave tadašnjih lidera Otpora o tome kako su smislili slogan "Gotov je!", a zatim i kako je "tokom tri meseca, milion nalepnica odštampano na 80 tona uvezenog samolepljivog papira, koji je platio USAID, a isporučila vašingtonska Ronko konsalting korporacija".
Srbija, Italija, Irak, Avganistan, Nikaragva, Rusija, samo su neke od zemalja u kojima su tokom izbornog procesa "intervenisale" SAD, naveo je "Njujork tajms".
Istoričar i kustos Međunarodnog špijunskog muzeja u Vašingtonu Vins Hjuton, koji je nekad služio kao vojnik na Balkanu i tesno sarađivao sa obaveštajnim agencijama, rekao je da je video američke intervencije svuda po svetu.
- Jasno smo stavili do znanja da nemamo nameru da Miloševića ostavimo na vlasti - rekao je Hjuton.
Američki obaveštajni šefovi su prošle sedmice upozorili obaveštajni komitet u Senatu da se Rusija sprema za ponovno mešanje u američke srednjoročne izbore 2018. godine, na isti način kao i 2016. godine, koristeći hakovanje, curenje informacija, manipulisanje društvenim medijima i drugim metodama.
Većina Amerikanaca je šokirana takvim napadima na američki politički sistem, ali veterani obaveštajci i oni koji su učili o tajnim operacijama imaju drugačije viđenje.
- Ako biste upitali nekog obaveštajca, da li su Rusi prekršili pravila ili uradili nešto loše, odgovor je - ne, nisu - rekao je penzionisani CIA obaveštajac Stiven Hol. SAD "apsolutno" sprovode takve operacije uticanja na izbore, rekao je Hol i dodao da očekuje da će sa takvom praksom i da nastavi.