Zapadni Balkan je "čekaonica" za EU
Ukoliko Evropska unija planira da koristi stari trik štapa i šargarepe, kako bi podstakla zapadni Balkan na putu ka proširenju Unije, mogla bi da se razočara, izjavio je bugarski konsultant za inovacije i autor Georgi Kamov.
Kamov, koji trenutno radi na inovacijama javnih servisa, poslovnim i socijlnim inovacijama, napisao je u autorskom tekstu za Euroaktiv.com da zapadni Balkan ujedinjuje istok i zapad na papiru, ali da u praksi stvari su malo manje suptilne.
Kako je rekao zapadni Balkan predstavlja čekaonicu na jugoistocnoj strani evropskog kontinenta za one zemlje kojima je obećano članstvo u EU, ali još nisu u njoj.
- Hrvatska, koja je postala članica 2013 nije više deo zapadnog Balkana. Ideja je da će čekaonica nastaviti da se smanjuje, sve dok potpuno ne nestane jednog dana - rekao je Kamov.
Pročitajte još:
* Gde je Evropa u 2018, a gde smo mi na putu ka Evropi?
On je ocenio da će 2018 biti važna za region - predstoje inicijative, dešavanja, samiti, samit na visokom nivou EU-Zapadni Balkan, Evropski savet u junu, samit u sklopu Berlinskog procesa u Londonu.
Kako je rekao, sve se to dešava u vreme ubistva Olivera Ivanovića, uglednog političara sa Kosova, što je događaj koji je podsetio na najveći problem zapadnog Balkana - oslobađanje od lanaca prošlosti.
- Ono o čemu se nije raspravljalo ni priznalo jeste nesposobnost EU da se oslobodi stare paradigme i pojmova procesa proširenja. Nema vidljivih znakova introspekcije o tome što je ispravno i pogrešno urađeno u posljednjih 15 godina od Solunske agende - rekao je Kamov.
Trik štapa i šargarepe
Ukoliko bi EU upotrebila trik štapa i šargarepe, mogla bi da se razočara, ponovio je Kamov i dodao da sve što treba da radimo jeste da gledamo ka Bugarskoj da otkrijemo zašto.
- Bugarska ima ozbiljne, endemske, trajne probleme. Slabe demokratske institucije, manjak poštovanja vladavine prava, korupcija, uspavano civilno društvo, sve više monopolizovanih medija. Pretpostavljamo da je predsedavanje Bugarske EU još uvek na mehanizmu praćenja reforme pravosuđa, korupcije i organiziranog kriminala 10 godina nakon našeg pristupanja - rekao je Kamov.
Imajući to u vidu, rekao je on, pred vama je dug put dok ne uđete u EU, a može da bude i nešto drugo, obzirom na ideje "Evrope u više brzina".
- Da ostavimo ironiju i sarkazam sa strane, jednog dana pozdravićemo ulazak svih zapadnobalkanskih zemalja u EU. Ono što je opasno jeste da bi mogli da primimo šest novih Bugarski - šest zemalja koje su nekako uspele da se probiju, ali su iste kao i ranije - ocenio je Kamov.
Da se to ne bi dogodilo, EU mora da preispita greške iz prošosti, propale politike i neadekvatne instrumente pre nego što ih još jednom reciklira za dalju upotrebu pod drugim imenom, naveo je Kamov, a treba da uzme u obzir iskustva na putu prema članstvu zemalja poput Bugarske, kao i da iskoristi javnu tajnu poznatu svima za pregovaračkim stolom - da donošenje zakona i apsorbovanje fondova ne znace pravu društvenu transformaciju.
Kako je rekao, sada je pravo vreme da EU demonstrira da može da kanališe kreativnost i inovacije tamo gde je to najviše potrebno - ne samo za zaštitu podataka, digitalne usluge ili energetsku efikasnost nego i za dobar stari Balkan.
On je predložio da se na samitu u Sofiji u maju, 15 godina posle Solunske agende, napravi Inovativna agendu za Zapadni Balkan fokusirana na razvoj budućih potencijala regiona umesto na dostizanje ostalih članica EU.
Kamov smatra da bi ta agenda trebalo da ima perspektivna rešenja za inovacije u javnim službama, poslovne inovacije i društvene inovacije a ne samo ponavljanje vrednosti i principa i da obuhvata širok spektar politika EU prema regionu umesto ograničavanja na određene oblasti i mehanizme.