Petak 12. 12. 2025.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Ponedeljak 15.01.2018.
17:41
Vestionline, Tanjug A

Ratifikovan sporazum Makedonije i Bugarske, zbog kog će se ponovo pisati istorija

Makedonski parlament ratifikovao je sporazum o prijateljstvu, dobrosusedskim odnosima i saradnji sa Bugarskom, na sednici kojoj nisu prisustvovali poslanici opozicione partije VMRO-DPMNE.

pixabay.com
Ni Makedonija ni Bugarska nisu zadovoljne tekstom sporazuma 

Prema ovom sporazumu, dve zemlje odustaju od polaganja prava na međusobne teritorije, a Bugarska se obavezuje da će podržavati težnje Makedonije ka članstvu u EU i NATO, prenosi AP.

Sporazum, takođe, poziva na uspostavljanje komiteta koji će objektivno preispitati zajedničku istoriju, što bi moglo da dovede do revizije školskih udžbenika.

U makedonskom parlamentu je većina poslanika - njih 61 - glasala za usvajanje nacrta zakona o ratifikaciji sporazuma, dok je jedan poslanik bio uzdržan, navodi MIA.

VMRO-DPMNE, inače, ne učestvuje u radu parlamenta jer im je više poslanika uhapšeno zbog nasilja u Sobranju 27. aprila 2017.

Makedonski ministar spoljnih poslova Nikola Dimitrov je, govoreći na današnjoj sednici parlamenta, ukazao na činjenicu da se o teškim i osetljivim pitanjima između dve susedne zemlje ne može lako pregovarati.

- Ni mi ni Bugarska nismo u potpunosti zadovoljni tekstom (sporazuma) - rekao je Dimitrov.

Ipak, on je istakao da taj sporazum obuhvata, između ostalog, interese Makedonije u Bugarskoj i da je ratifikovan upravo na dan kada je Bugarska priznala nezavisnost Makedonije, kao prva zemlja koja je to učinila.

- Ključno je da, pre nego što se ovaj sporazum ratifikuje u praksi, vidimo značajnu promenu u našim odnosima - naglasio je Dimitrov, ukazavši da je sporazum značajan, jer su dve strane ohrabrene da "izađu iz rovova“, posebno u regionu koji je pod teškim teretom istorije.

Lepo je tretirati svoje susede kao jednake i sklapati prijateljstva, zaključio je šef makedonske diplomatije, izrazivši žaljenje što opozicija nije prisutna na sednici da pruži svoju podršku.

Sporazum o prijateljstvu potpisali su 1. avgusta 2017. premijeri Makedonije i Bugarske, Zoran Zaev i Bojko Borisov, s ciljem da se ojačaju prijateljski odnosi dveju zemalja, unaprede dobrosusedske veze i uspostave svestrani međusobni odnos u skladu s međunarodnim pravom.

Sporazum o prijateljstvu Makedonije i Bugarske rezultat je petogodišnjeg pregovaračkog procesa radnih grupa ministarstva spoljnih poslova dveju zemalja i smatra se nadogradnjom sporazuma iz 1990, napominje makedonska agencija.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
  • 2025 © - vesti online