Od "Kalibra" do "Kuznjecova": Ovo oružje je Rusiji donelo blistavu pobedu u Siriji (VIDEO)
Sirijska kampanja je bila i neka vrsta provere borbene sposobnosti različitih rodova ruske vojske, a nije tajna ni da je Sirija bila poligon za testiranje ruskog oružja i tehnike: krstarećih raketa, PVO sistema, ratnih brodova, podmornica, dronova, oklopnih vozila, bombardera, višecevnih bacača… piše Olivera Ikodinović za Sputnjik.
Više od 30.000 borbenih letova...
Za nešto više od dve godine Rusija je u realnim ratnim uslovima testirala više od 600 modela oružja i tehnike. Rusko oružje je pokazalo pouzdanost i efikasnost na pustinjskom terenu, a prema rečima predsednika i vrhovnog komandanta Oružanih snaga Ruske Federacije Vladimira Putina, rad u borbenim uslovima potvrdio je i visoke karakteristike ruskog oružja.
"Vatreno krštenje" u ratnim dejstvima u Siriji imala su 162 ruska modela najsavremenijeg i modernizovanog oružja, uključujući višenamenske lovce Su-30SM, taktičke bombardere Su-34, helikoptere Mi-28N i Ka-52.
Ogromne zasluge za pobedu u ratu pripadaju ruskim Vazdušno-kosmičkim snagama, koje su operaciju u Siriji započele 30. septembra 2015. godine. Ruska avijacija je za ove dve godine imala više od 30.000 borbenih letova i izvršila je oko 92.000 udara. Tokom trajanja rata, Rusija je pretrpela minimalne gubitke - ostala je bez četiri helikoptera i dva aviona.
- U Siriji su se dobro pokazali bombarderi Su-24 i jurišni avioni Su-25, kojih, kako se ispostavilo, i nije bilo dovoljno u Siriji. Istakao bih rad izviđačkih aviona, posebno A-50, koji su bili odgovorni za koordinaciju operacije i izviđanje. Od helikoptera bih izdvojio Mi-35 i Ka-32, dok su neki problemi otkriveni na Mi-28 i sada će ruski stručnjaci raditi na eliminisanju tih nedostataka - kaže za Sputnjik Boris Rožin, ekspert Centra za vojno-političko novinarstvo CIGR.
"Admiral Kuznjecov" izazvao šok
U Siriji je stečeno i praktično iskustvo gađanja visokopreciznim oružjem dalekog dometa sa ratnih brodova i podmornica iz Kaspijskog i Sredozemnog mora. Ruska avijacija dalekog dometa je prvi put u Siriji koristila najnovije krstareće rakete Iks-101, čiji je domet 4.500 kilometara, a takođe i krstareće rakete "kalibar NK".
- Nosač aviona "Admiral Kuznjecov" je izazvao šok u evropskim medijima, jer je njegov ulazak u Sredozemno more prvo prebacivanje naših velikih ratnih brodova u te vode još od vremena SSSR-a. Za Rusiju će iskustva stečena korišćenjem "Admirala Kuznjecova", uključujući i ona negativna, biti veoma važna za izgradnju novih nosača aviona - rekao je Rožin.
Tenkovi bolji od američkih i nemačkih
Prema njegovim rečima, ako se govori o kopnenim snagama, ispostavilo se da su tenkovi T-90, uprkos nekim nedostacima, pokazali prednost u odnosu na američke "abramse" i nemačke "leoparde".
Rat u Siriji pomogao je Moskvi da ojača status velikog proizvođača i izvoznika oružja. Moskvi stiže sve više zahteva za isporuku naoružanja. Najtraženije rusko oružje i tehnika su PVO sistemi, borbeni avioni i helikopteri, a takođe i oklopna vozila, vojni brodovi i visokoprecizno oružje.
Glavni kupci ruskog oružja su zemlje Azije i Afrike, uključujući Kinu, Indiju, Vijetnam, Iran i Egipat. Čak i Turska želi da kupi raketne sisteme S-400, iako je članica NATO-a. Rusko oružje i vojna tehnika se izvoze u više od 50 zemlje sveta, a Rusija je drugi najveći izvoznik oružja na svetu, posle SAD.
Rat u Siriji je, zaključuje Rožin, doveo do toga da Rusija uđe na tržišta na kojima su nekada Amerikanci držali monopol, a sve to proširuje mogućnosti za vojnu saradnju sa zemljama koje se ne nalaze pod američkim kišobranom.
Sirijska vojska je uz podršku ruskih snaga oslobodila celu teritoriju zemlje. Od početka rata uništeno je preko 54 hiljade terorista, skoro 400 tenkova i više od 12 hiljada oružja i tehnike. Oslobođeno je 67 hiljada kvadratnih kilometara teritorije i više od 1.000 naseljenih mesta.