Tramp otvorio vrata pakla
Odluka američkog predsednika Donald Trampa o premeštanju američke ambasade u Jerusalim i službenog priznanja tog grada kao izraelske prestonice izazvala je burne reakcije u regionu i svetu. Mahom vrlo negativne po Trampa čiji se potez ocenjuje verski fanatičnim, nesmotrenim i, što je najvažnije, vrlo opasnim po bezbednost u ionako nestabilnom delu sveta.
- Odlučio sam da je vreme da se Jerusalim prizna kao prestonica Izraela - rekao je Tramp u govoru u Beloj kući.
Eufemizmom netipičnim za njega, Tramp je priznao da će oko odluke biti "neslaganja", ali odmah je dodao da "njegova objava označava početak novog pristupa izraelsko-palestinskom sukobu".
Odmah su usledile žučne reakcije, a ovaj potez islamski svet naziva "vatrom bez kraja, poljupcem smrti, otvaranjem vrata pakla". Palestinci u Pojasu Gaze su odmah krenuli da pale zastave Izraela i SAD, a turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je upozorio da je status Jerusalima "crvena linija" za muslimane.
- Niko nema pravo da se igra milijardama ljudskih života zbog vlastitih ambicija. Takav korak će jedino ići naruku terorističkim grupama - dodao je Erdogan.
SAD ovom odlukom "baca region u vatru bez kraja", naveo je Erdogan i zapretio kako bi turski odgovor "mogao ići do prekida diplomatskih odnosa s Izraelom."
Netanijahu: Korak ka miru
Izraelski premijer Benjamin Netanijahu ocenio je dan istorijskim jer je predsednik SAD Donald Tramp priznao Jerusalim kao glavni grad Izraela i da je odluka "važan korak ka miru" dodajući da ona neće izmeniti ništa po pitanju svetih mesta tri glavne monoteističke vere u Jerusalimu.
I palestinski predstavnik u Velikoj Britaniji Manuel Hasasijan slikovito je opisao Trampov potez kao "poljubac smrti mirovnim pregovorima", ali i kao "proglašenje rata protiv milijardu i po muslimana". Jordanski kralj Abdulah pridružio se osudi: "Ignorisanje prava palestinskih muslimana i hrišćana u Jerusalimu samo bi doprinelo ekstremizmu." Iranski predsednik Hasan Ruhani pozvao je muslimane da "zajedno ustanu protiv ove goleme zavere".
Reagovao je i papa Franja, gensek UN Antonio Gutereš i čitav niz državnika koji su pozvali na mir i uzdržanost, ali i nedvosmisleno ukazali da Trampov potez smatraju pogrešnim. U neku ruku, za Izrael je ovo samo potvrda postojećeg statusa jer se u zapadnom Jerusalimu već nalazi sedište predsednika, premijera, parlamenta (Kneset) i gotovo sva ministarstva. U skladu s tim, američka administracija tvrdi da je ovo priznanje "istorijske i trenutne stvarnosti".
Ipak, posledice za regiju, kao i za SAD biće dalekosežne jer se ovime i službeno odriče statusa neutralnog posrednika u dugogodišnjem mirovnom procesu između dveju sukobljenih strana.
Izrael već decenijama prkosi rezolucijama UN - od okupacije istočnog Jerusalima i ostatka palestinskog teritorija nakon Šestodnevnog rata 1967, izgradio je desetak naselja za oko 200.000 jevrejskih doseljenika u palestinskom delu grada i tako drastično izmenio demografsku sliku Jerusalima. Iako se izraelska naselja smatraju nezakonitim prema međunarodnom pravu, Izrael to osporava, nudeći vlastitu pravnu interpretaciju.
Abas: SAD nisu mirovni posrednik
Palestinski predsednik Mahmud Abas ocenio je da SAD ne mogu više igrati istorijsku ulogu posrednika u mirovnim pregovorima s Izraelcima.
- Ovim žalosnim odlukama SAD namerno podrivaju sve mirovne napore i proklamuju da napuštaju ulogu sponzora mirovnog procesa koju su igrale u poslednjim decenijama - rekao je Abas.
Verovatni rezultat Trampove odluke biće novi krug nasilja i umanjene šanse za mirovni proces. Sasvim izgledno možemo očekivati nove proteste Palestinaca, a možda i novi oružani sukob koji je uvek nosio ogromne civilne žrtve, prvenstveno na palestinskoj strani.
Relativno minorne promene u statusu svetilišta, vezane za molitve muslimana u džamiji Al aksa ili posete Jevreja istoj lokaciji (Brdu hrama) izazivale su nasilne sukobe, uključujući i drugu palestinsku Intifadu (ustanak). Sukobe su redovno pratili i teroristički napadi Hamasa i drugih islamističkih grupa, kao i nasilni i bespoštedni obračun izraelske policije i vojske s Palestincima koji međunarodne organizacije osuđuju zbog primenjivanja kolektivne kazne i teškog kršenja ljudskih prava.
Dakle, Izrael i Palestina mogli bi ući u novi ciklus krvoprolića zbog Trampove odluke. Pitanje je - da li je američki predsednik toga svestan, ili je njegov proizraelski, ili bolje rečno antimuslimanski fanatizam prevagnuo?
Odlučeno još 1995. godine
S obzirom na to da je SAD najverniji saveznik Izraela koji je još 1967. okupirao istočni Jerusalim, a 1980. proglasio čitav Jerusalim "nedeljivom i večnom prestolnicom", postavlja se pitanje: zbog čega je ova izgledna odluka Vašingtona tako kontroverzna? I kako to da Trampovi prethodnici nisu već doneli tu odluku?
Naime, američki Kongres je još 1995. izglasao Zakon o ambasadi u Jerusalimu, prema kojem se ambasada te zemlje seli iz Tel Aviva u Jerusalim koji se time priznaje kao glavni grad Izraela. Ali, američki predsednici dosad su redovno potpisivali suspenziju ovog zakona, uprkos izraelskom lobiranju, u želji da ostanu neutralni u mirovnom procesu, za koji je status Jerusalima kritična tačka.
Savet bezbednosti UN proglasilo je izraelsku deklaraciju o Jerusalimu kao glavnom gradu ništavnom, zbog čega međunarodna zajednica ne priznaje izraelski suverenitet nad istočnim Jerusalimom. Sve države koje priznaju Izrael svoje ambasade imaju u Tel Avivu.