Sputnjik: Ako bukne rat na Crnom moru, ni Srbija neće biti pošteđena (VIDEO)
Vojne igre u Crnom moru poslednjih dana ne bi trebalo da prerastu u veći sukob, mada je uvek moguće da neki incident proizvede i sukob većih razmera, smatraju stručnjaci.
Američki razarač u Crnom moru - demonstracija sile
Govoreći o geostrateškom značaju Crnog mora, politikolog Aleksandar Pavić kaže da je posebno važan za Rusiju zato što je to njen prozor u toplo more. Podseća da Rusija odavno teži da izbije na Mediteran, a da je politika zapadnih sila unazad 200 godina da je spreči u tome.
Stvari uvek mogu da izmaknu kontroli i u Crnom moru se odvijaju političke i vojne igre. Pavić smatra da NATO ne može apsolutno da parira Rusiji po broju vojnika bilo gde duž granice sa Rusijom, ali da i mali broj vojnika može da služi kao okidač.
- Ako dođe do nekog incidenta, to je odmah povod za mnogo širu mobilizaciju, za pogoršanje odnosa između država, i to je ono što je opasno. Što je više dodira između NATO-a i Rusije duž cele zapadne granice sa Rusijom, to je više mogućnosti da dođe do incidenta i krize - kaže on.
Ulazak američkog razarača u Crno more vojni analitičar Aleksandar Radić vidi kao demonstraciju sile. Smatra da Amerikanci vode igru koja je jako ozbiljna, i kad je reč o Crnom moru, nije usredsređena toliko na odnos prema Rusiji, koliko je važno šta će Turska da uradi.
"Turska izmiče stolicu na kojoj sedi"
- Turska doslovce izmiče stolicu na kojoj sedi u NATO-u. Decenijama je to bila zemlja sa najbrojnijom vojskom NATO-a, na njoj počiva južno krilo NATO-a. Sada Turska vodi izrazito agresivnu nacionalnu politiku - kaže Radić.
On ukazuje i da bilo kakva radikalizacija situacije na prostoru Crnog mora može da ima vrlo ozbiljne posledice i po srpsku bezbednost. Kaže i da je potpuno jasno da je sada Crno more područje koje se intenzivno prati, kad je reč o obaveštajnom radu obe strane.
- Nažalost, Crno more je, uz Baltik, mesto sve većih tenzija i sučeljavanja, i ne mislim da je to dobro. Rusko-tursko zbližavanje je dobra stvar i sad je samo pitanje da li tu može da se napravi neka nova ravnoteža na relaciji Rusija-Turska-NATO, jer za Tursku ne može više da se kaže da je ona u NATO-u u punom smislu kao što je bila. Mada, sa Turcima se nikad ne zna - kaže Aleksandar Pavić.