Gasni rat: Ukrajina plaća Amerikancima da unište "Severni tok 2"
Nova runda gasnog rata je počela i to nakon što je ukrajinska energetska kompanija "Naftogas" angažovala američke lobiste za zaštitu ukrajinskih interesa u SAD. Cilj tog "pakta" je "rušenje" projekta gasovoda "Severni tok 2", koji Rusija planira da izgradi zaobilazeći Ukrajinu, piše Olivera Ikodinović za Sputnjik.
Rusi: Ne mogu da nam "pomrse račune"
U te svrhe su Ukrajinci američkoj kompaniji "Jorktaun solušens" platili 37.000 dolara, a posao je sklopljen do kraja godine. Kako je saopštio "Naftogas", cilj ugovora sa američkom kompanijom je informisanje zainteresovanih strana o rizicima izgradnje gasovoda "Severni tok 2" za razvoj jedinstvenog evropskog tržišta gasa, a takođe i o toku reformi gasnog tržišta u Ukrajini.
U "Naftogasu" objašnjavaju da su usluge "Jorktaun solušensa" povezane sa potrebom da se odgovori na "sve veću lobističku kampanju 'Gasproma'", koja se tiče promovisanja izgradnje gasovoda "Severni tok 2".
Ruski eksperti su uvereni da Ukrajinci takvom kampanjom ne mogu da "pomrse račune" Rusima.
- Ne shvatam baš najbolje kako će povećanje rashoda na ukrajinsko lobiranje uticati na realizaciju "Severnog toka 2". Evropske države su već formirale političku poziciju: postoje one koje pokušavaju da ga blokiraju svim silama, ali postoje i one koje se zalažu za "Severni tok 2" i taj stav neće menjati. Dakle, ukrajinska propaganda neće ni na koga uticati - kaže za Sputnjik Sergej Pikin, direktor Fonda za energetski razvoj.
Dok, sa jedne strane, Vašington sankcijama i drugim pritiscima pokušava da potisne Rusiju i "progura" američki gas na evropsko tržište, u Evropskoj komisiji tvrde kako Evropi nije potreban "Severni tok 2", jer će se navodno u budućnosti smanjiti upotreba plavog goriva na Starom kontinentu.
Evropa ne može bez ruskog gasa
Međutim, eksperti tvrde da Evropa ne može bez ruskog gasa, a da su ovde posredi političke igre.
- Mislim da će "Severni tok 2" biti realizovan, između ostalog i Stejt department SAD je dao objašnjenje da se te sankcije neće odnositi na ugovore koji su sklopljeni do uvođenja sankcija, tj. do avgusta ove godine. Veći rizik donosi evropska dopuna Trećeg energetskog paketa, koja može da utiče na gasovode koji idu po dnu mora, kakav je i "Severni tok 2". U takvom slučaju "Gasprom" očekuje težak dijalog sa Evropskom komisijom. Međutim, ne postoje bezizlazne situacije, ali će cena realizacije tog projekta biti veoma velika - smatra Pikin.
S druge strane, pokretanje "Severnog toka 2" i "Turskog toka" omogućilo bi "Gaspromu" da svede na minimum tranzit gasa kroz teritoriju Ukrajine, pošto se ta zemlja pokazala kao veoma nepouzdan tranziter. To bi, kako Rusi tvrde, obezbedilo stabilno snabdevanje Evrope gasom.
Šta će biti sa snabdevanjem Srbije?
Kijev ima ugovor sa Moskvom o tranzitu ruskog gasa do kraja 2019. godine, kada Rusija najavljuje obustavu isporuke gasa preko Ukrajine, čime se dovodi u pitanje snabdevanje svih evropskih kupaca, pa i Srbije. Moskva je više puta govorila da ne namerava da produžava taj ugovor.
- Razumljivo je zašto Ukrajina hoće da uništi "Severni tok 2" - da bi sačuvala tranzit kroz svoju zemlju, jer joj to donosi ogromne godišnje prihode. Mislim da će i posle izgradnje "Severnog toka 2" biti nastavljen nekakav tranzit kroz Ukrajinu, verovatno 15-20 milijardi kubika za snabdevanje bližih suseda, na primer Mađara i onih koji dobijaju gas kroz Mađarsku. Drugo pitanje je mogu li Ukrajinci da obezbede tranzit u tako malom obimu - kaže Pikin.
Sa Turcima nema problema, ali sa Ukrajincima...
Kijev, uprkos gasnom sporu sa Rusijom, i dalje kuje velike planove, a namera je da Ukrajina postane "glavni međunarodni gasni hab". Potpredsednik Vlade Vladimir Kistion je rekao da zemlja očekuje povećanje tranzita gasa u EU do 2035. na 150 milijardi kubnih metara godišnje.
Međutim, da bi se povećao tranzit, potrebno je modernizovati ukrajinski gasni sistem, a investicije bi mogle da iznose nekoliko milijardi dolara, kažu eksperti. Stručnjaci istovremeno ističu da "bez ruskog gasa svi ti planovi padaju u vodu".
Ruski mediji komentarišu da Rusija sa Turskom nema problema u vezi sa izgradnjom gasovoda, ali da ostaje pitanje da li će "Gasprom" i Rusija savladati prepreke "na severu".