Merkelova bez vlade
U nedelju uveče, pred ponoć, nemački liberali (FDP) predvođeni Kristijanom Lindnerom stavili su tačku na bezuspešne pokušaje da se sa demohrišćanima (CDU i CSU) i Zelenima formira vlada.
Domaćini su tu propalu koaliciju nazivali Jamajka zbog crno-žuto-zelene kombinacije partijskih boja koja odgovara onima na zastavi karipske ostrvske državice.
Ovim potezom je kancelarka Angela Merkel gurnuta u najtežu unutrašnjopolitičku krizu posle 12 godina na vlasti. Dva meseca posle saveznih parlamentarnih izbora, situacija je kažu - "potpuni haos".
Teško vreme za Nemačku
Generalni sekretar CSU Šojer je rekao da je prekid pregovora "tužna vest za građane" i da će naredne nedelje biti "veoma teške za Nemačku".
Iako je od samog početka bilo jasno da je ovakva koalicija tvrd orah zbog mnogih spornih pitanja i nepremostivih razlika (finansije, spajanje porodica, klima, energetika, čuvanje podataka), oko izbegličke politike su se konačno polomila koplja. Zeleni su bili protiv ograničavanja doseljavanja, ali je onda FDP iznenada napustio pregovarački sto, uz objašnjenje da oko 120 tačaka nije bilo saglasnosti.
Haotično za stolom
Lindner je rekao da četiri partije "nisu imale zajedničke ideje i osnovno poverenje" pa je bilo "bolje ne vladati, nego pogrešno vladati". On nije zamerio drugim partijama što stoje iza svojih principa, jer je i njegova partija postupila tako. Razlike između CDU, CSU i FDP su bile premostive, kako je rekao, ali su tokom nedelje povučeni potezi kojima je kompromis doveden u pitanje.
Tri izlaza iz ćorsokaka
Merkelovoj ostaju tri loše opcije - da pokuša da razgovara sa socijaldemokratama (SPD) oko obnove tzv. velike koalicije, ili da vodi manjinsku vladu, što je gotovo isključeno jer je nikada nije bilo na saveznom nivou, a treća varijanta je ponavljanje izbora.
Posle kraha, krenula je razmena optužbi i prebacivanje odgovornosti. Liberal Vising je prozvao Merkelovu da je "haotično" organizovala pregovore, a Zelenima prebacio da su stalno postavljali nove zahteve i pokazali malo spremnosti za kompromise.
Privreda zabrinuta
Moćna nemačka privreda reagovala je zabrinuto na ovu krizu: evro je pao za pola procenta odmah posle prekida pregovora, a iz privredne komore i sindikata su upozorili na opasnosti da se politička nesigurnost odrazi na privredu i da se odlažu poslovi o važnim temama za budućnost zemlje.
Zeleni su takođe kritikovali prekid pregovora, pa je Rajnhard Bitikofer na Tviteru napisao za Lindnera da je "izabrao populističku agitaciju umesto državno-političke odgovornosti". Njima se pridružila i potpredsednica CDU Julija Klekner koja je napala liberale zbog "dobro organizovane spontanosti" da objave prekid pregovora, iako je "bilo pristojno da to urade zajedno svi šefovi stranaka".