"Frankfurter algemajne cajtung": Ovo je Ahilova peta NATO-a, Rusi najbolje znaju...
Za razliku od vremena Hladnog rata, danas NATO doživljava ozbiljne logističke probleme, piše "Frankfurter algemajne cajtung". Nedostatak tačnih informacija o evropskoj infrastrukturi, kao i velike birokratske poteškoće, čine premeštanje trupa Ahilovom petom pakta, što samo ide naruku njegovom "protivniku" - Rusiji, navodi list.
"Moramo da budemo brži od ruskih trupa"
"Logistika se često posmatra kao nešto dosadno, ali bez nje proizvodi ne dolaze do supermarketa, a NATO trupe bez nje, takođe, ne mogu da stignu do svog odredišta", piše kolumnista "Frankfurter algemajne cajtunga" Elizabet Brav.
- Nesmetano i slobodno premeštanje trupa u Evropi je od velikog strateškog značaja - izjavio je komandant američkih snaga u Evropi Ben Hodžiz. "Moramo da se krećemo brzo ili brže od ruskih trupa. Tada će u vanrednim situacijama političari imati više alternativa nego, na primer, rat za oslobođenje Baltika", dodao je Hodžiz.
Kako piše autorka članka, u doba Hladnog rata trupe NATO-a izvodile su velike vežbe u Evropi, tokom kojih su vojnici prelazili velika rastojanja. Komandanti su tačno znali koju težinu su mogle izdrže određene ulice i mostovi, koji su tuneli bili na raspolaganju za prolaz tenkova i tako dalje. Danas to definitivno niko ne zna.
- Bataljon NATO u baltičkim zemljama i Poljskoj je signal, ali ne i zastrašivanje. Za zastrašivanje je neophodan plan mobilizacije - istakao je penzionisani britanski general Ričard Barons.
"Rusi najbolje znaju kako stoji stvar"
Tokom devedesetih godina NATO je prestao da prikuplja podatke o infrastrukturi u Evropi, a danas ponovo počinje to da radi. Međutim, to bi trebalo da se radi mnogo brže da bi se izvršio neophodan remont. NATO takođe zaostaje za Rusijom po broju vežbi: od početka 2015. godine Moskva ih je održavala tri puta češće od Alijanse, tvrdi autorka.
"Mostovi, železnice i birokratija su Ahilova peta trupa NATO-a", naglašava autorka teksta. Na primer, danas vojne kolone Alijanse moraju da prijave svoj dolazak 10 dana ranije. Osim toga, na granici carinska kontrola pregleda sve dokumente.
"U slučaju direktnog napada, sve birokratske prepreke odmah nestaju, ali bez pouzdane infrastrukture, trupe NATO-a neće se kretati brže od dobavljača jabuka. A bez stalnih vojnih vežbi, nastaće haos", piše Bravova.
Upravo zbog toga EU aktivno razmatra plan za stvaranje "šengenske zone NATO", zahvaljujući kojoj bi trupe mogle da se kreću jednako brzo "kao evropski turisti". "Protivnik neće čekati pregovore NATO-a i EU. Rusi najbolje znaju kako stoji stvar sa mogućnostima premeštanja i borbenom sposobnošću naših trupa", zaključuje novinarka nemačkog lista.