Šta ako se sretnu američki F-35 i ruski Su-35?
Borbeni avion "Lokhid Martin“ F-35 trebalo bi da izbegava kontakt sa ruskim jurišnim avionom Su-35, a postoji više razloga da se porede ove dve vojne letelice.
Upoređivanje aviona je uvek zabavno, naročito kada njihova imena imaju isti numerički indeks. Naravno, nikada se nije desio pravi sukob F-35 i bilo kog ruskog aviona, a uz malo sreće i puno strpljenja nikada ga neće ni biti, stoga nastavite da čitate ovo poređenje samo kao stvar nagađanja.
Veb-sajt „Skaut“ (Scout) pozabavio se sledećim misaonim eksperimentom: šta bi se desilo kada bi grupa od četiri F-35 srela grupu od četiri Su-35 u borbenoj situaciji?
U prvom odgovoru, koji se nalazi u njihovom članku „Ruski Su-35 prema američkom ’Steltu‘ F-35: Ko pobeđuje?“, zapaža se da je „najverovatniji odgovor da bi promenili kurs i pozvali F-22 ’Raptore‘ i F-15C-ove, koji imaju zadatak da steknu i održavaju superiornost u vazduhu“.
„U međuvremenu, F-35 bi veselo produžili svojim putem na izvršavanje zadataka“, dodali su autori.
Koji je brži?
Kakve podatke oni imaju koji podržavaju ovu njihovu tvrdnju? Su-35, koji još uvek nije u potpunosti peta generacija vojnog aviona, predstavlja prilično unapređenu verziju pouzdanog aviona Su-27 (NATO naziv „Flanker“), koji je prvi put poleteo 1977. Treba istaći da nadogradnja uključuje novu avionsku elektroniku, nove motore, pa čak i modifikovanu strukturu trupa — što obično označava novi model.
„Su-35 može da dostigne brzinu od 2,25 maha na velikim visinama i 1,13 maha na nivou mora, što je u rangu sa američkim avionom pete generacije F-22 ’Raptor‘. S druge strane, F-35 „jedva može da dodirne 1,6 maha pod punim mlazom“, navodi „Skaut“.
„Dok četiri aviona ’Raptor‘ koji krstare velikim supersoničnim brzinama u retkim slojevima atmosfere iznad 15,24 kilometara mogu efikasno da izaberu kada i gde da se bore, grupa F-35, sporijih aviona koji lete na manjim visinama, mogla bi da bude prisiljena da reaguje na neprijateljske avione sa boljim performansama, ukoliko ne budu pažljiviji“, tvrdi autor članka.
Pilot aviona F-35 trebalo bi da izbegava blisku borbu po svaku cenu
Manje brzine znači manje energije za lansiranje raketa, što, zauzvrat, znači kraći opseg napada. „Skaut“ ističe da F-35 ne može da nosi toliki broj raketa vazduh-vazduh kao F-22.
A sa raketom AIM-9Iks (AIM-9X), koja ima mnogo kraći domet i namenjena je za borbe u vazduhu, F-35 u svojoj konfiguraciji ne nosi nijednu.
Rakete dugog dometa AIM-120 (AIM-120 AMRAAM) za F-35, sposobne za borbe izvan vidnog polja, takođe su podložne ometanju radio-talasa.
„Ako je prisiljen na borbu u vazduhu, vrhunske veštine i iskustvo pilota američkog F-35 mogli da budu jedini faktor koji bi mogao da ga spasi da bude oboren“, tvrdi veb-sajt.
„U suštini, pilot aviona F-35 trebalo bi da izbegava blisku borbu po svaku cenu“.
Treba istaći i da avionu F-35 takođe nedostaje manevarska sposobnost. Svi borbeni avioni u službi američkog vazduhoplovstva mogu da nadmaše F-35 u smislu manevrisanja - uključujući i starije letelice poput F-16 ili čak F/A-18 „Hornets“.
Jedina stvar na koju F-35 zaista može da se osloni su njegova „nevidljivost“ i visokotehnološki senzori. Ako pilot ima sreće, mogao bi da izvrši iznenadni napad van vidnog opsega.
Na kraju „Skaut“, kao rezultat svog dobronamernog misaonog eksperimenta, preporučuje da se avioni F-35 samo sakriju i omoguće ruskim avionima širok prostor za prolaz.