Norveška upozorava: "Knez Vladimir" može da pretvori neprijatelja u pepeo
U novembru će u vodu biti porinuta nova ruska podmornica "Knez Vladimir“, koja će moći da ponese više raketa od svojih prethodnika i da "pretvori neprijatelja u radioaktivni pepeo", saopštila je televizija TV 2 Norge.
U poslednje vreme primećuje se rast aktivnost ruskih podmornica i NATO doživljava "probleme“ sa njihovim praćenjem, navodi se u članku.
Rusija nastavlja da gradi vojnu moć i već u novembru nova podmornica "Knez Vladimir“ izaći će iz brodogradilišta "Sevmaš“, navodi norveška televizija. Podmornice klase "Borej“ dužine 170 metara zasnovane su na savremenoj ruskoj "strategiji nuklearnog odvraćanja“, a nova verzija podmornice moći će da ponese više raketa od svojih prethodnika, ističe se u članku.
Norveški stručnjaci smatraju da se na ovoj ruskoj podmornici, koja će ući u službu 2018. godine, moći da se razmesti 20 interkontinentalnih raketa „bulava“, dok na tri podmornice klase "Borej“ koje su već u službi, postoji prostor za samo 16 nuklearnih raketa dugog dometa.
Pročitajte još:
* Putin lansirao četiri balističke rakete
* "Crna rupa": Upoznajte se sa najmoćnijom ruskom podmornicom (VIDEO)
"Knez Vladimir“ je prva podmornica klase „Borej“ koja je modernizovana, uključujući i da bi bila još nečujnija i „nevidljiva“. Prema izveštajima ruskih medija, ona je počela da se razvija tajno „u doba glasnosti“, a ti radovi su izvođeni „u okruženju povećane tajnosti“ i ni predstavnici brodogradilišta niti vojske nisu objavljivali nijednu fotografiju. Takođe se tvrdi da nuklearna podmornica „Knez Vladimir“ može da „pretvori neprijatelje u radioaktivni pepeo“, prenosi televizija.
Prema podacima naučno-istraživačkog instituta Oružanih snaga Norveške, nove ruske podmornice su modernije, tiše i bolje opremljene oružjem nego podmornice koje će zameniti. Tokom protekle decenije, Rusija je potrošila velika sredstva za modernizaciju svojih nuklearnih snaga, a oko 60 odsto svih strateških nuklearnih bojevih glava pomorskog baziranja sada se nalaze na Koljskom poluostrvu, naglašava se u tekstu. Prva podmornica klase "Borej“ pod nazivom "Jurij Dolgoruki“, ušla je u Severnu flotu Rusije u januaru 2013. godine i deluje iz svoje baze u zapadnom delu Murmanskog fjorda.
Predsednik Rusije Vladimir Putin, koji je prisustvovao poniranju "Kneza Vladimira“ 2012. godine, naglasio je da je stvaranje novih podmornica povezano sa zaštitom interesa Rusije na Arktiku.
- Bez sumnje, mornarica predstavlja sredstvo za zaštitu naših nacionalnih ekonomskih interesa. To se odnosi i na arktičku regiju, gde su koncentrisani jedni od najvažnijih bioloških i prirodnih resursa na svetu - citira televizija Putinovu izjavu.
Ruske podmornice redovno izvode pohode i vojne vežbe u Barencovom moru i susednim morskim područjima, navodi se u članku. A poslednjih nekoliko godina primećuje se „aktivni rast“ kretanja ruskih podmornica u Severnom Atlantiku, izjavio je u oktobru britanski ministar odbrane na zasedanju odbora za odbranu britanskog parlamenta.
Pritom, NATO doživljava određene "probleme“ u praćenju ruskih podmornica, izjavio je za norvešku televiziju komodor i bivši komandant podmornice Jakob Boresen.
- Severnoatlantski pakt je ponovo učinio mogućnost njihovog praćenja svojim prioritetom. Zbog toga su se i britanske i američke podmornice vratile u Norveško more - objasnio je Boresen, komentarišući povećanje broja nuklearnih podmornica saveznika u norveškim vodama.
Sa svoje strane, tokom nedavnih vojnih vežbi koje su održane "pod rukovodstvom Putina“, Rusija je izvršila nekoliko probnih lansiranja balističkih raketa, uključujući i jednu sa podmornice Severne flote u Barencovom moru. A u septembru ove godine, tokom velikih vojnih vežbi "Zapad“, sa podmornica u Barencovom moru takođe su izvedena lansiranja raketa, ističe norveška televizija.