Utorak 5. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Nedelja 29.10.2017.
05:00
Vestionline, Tanjug, Blic A

Buđenje zmaja: Kina nezadrživo ide ka vrhu sveta, a evo koja je njena tajna

Samo nekoliko sati nakon što se predsednik Kine Si Đinping, nasmejan i s crvenom kravatom, obratio novinarima pošto je ponovo izabran za lidera Komunističke partije Kine, jasno je bilo da SAD neće ostati ravnodušne na poruke iz Pekinga.

EPA/Roman Pilipey
Kina kao svetska sila - nezaustavljiva

Si je, naime, prethodno na početku Nacionalnog kongresa KPK jasno stavio do znanja da Kina ide ka vrhu sveta.

- Biće ovo era u kojoj ćemo obezbediti odlučnu pobedu u izgradnji umereno naprednog društva u svim sferama i sveopštih napora da izgradimo veliku modernu socijalističku zemlju. Ovo će takođe biti era u kojoj će se videti da se Kina približava liderskoj poziciji u svetu. Kina je ustala, postala je bogata i snažna - poručio je Si s govornice 19. Kongresa svoje partije u velikoj sali zgrade Doma naroda na Trgu Tjenanmen u centru Pekinga.

Od kada je 2013. došao na mesto predsednika Kine, Si Đinping je napravio mnogo velikih stvari za svoju zemlju, a poznavaoci prilika u Kini kao jednu od najvažnijih navode reformu vojske, koja je, kažu, od zastarele milionske sile postala moćni "zmaj sa istoka".

Upravo ta reforma, smatraju analitičari, otkriva Sijeve planove za budućnost, a da SAD neće to mirno posmatrati nagovestio je američki državni sekretar Reks Tilerson, koji je nakon poruke iz Pekinga pozvao na jačanje saradnje SAD i Indije, nazivajući je državom koja je Americi više od partnera.

Kako je rekao, to je zemlja s kojom SAD dele interese, ali i težnju ka demokratiji i ozbiljnu viziju o budućnosti, preneli su svetski mediji.

To je odnos, poručio je Tilerson, kakav s Kinom nikada ne bi bio moguć.

Činjenica je, istina, da SAD i Kina u ovom trenutku vode spor oko Južnog kineskog mora, a obe zemlje optužuju jedan drugu za kršenje međunarodnog prava, odnosno teritorijalnog integriteta.

Kina je, kako mediji prenose, izgradila vojna postrojenja i tako stavila "pod svoje" jedan od arhipelaga u Južnom kineskom moru, dok su istovremeno američki vojni brodovi nekoliko puta do sada uplovljavali u vode oko kojih se dve zemlje spore.

Osim toga, Kinu je i predsednik SAD Donald Tramp više puta optužio za manipulacije valutom, čime Peking navodno nanosi štetu američkoj ekonomiji.

Takođe je bilo optužbi iz Vašingtona za krađu intelektualne svojine, a kritike sa zapada dolazile su i zato što se Kina navodno nije dovoljno angažovala da obuzda svog suseda Severnu Koreju u sporu SAD s tom zemljom.

U svemu tome mediji se sada bave temom kako će Si Đinping osigurati svoju poziciju na čelu zemlje, nakon što je obezbedio još jedan mandat kao lider partije.

EPA/Roman Pilipey
Kina danas

Kineskom komunističkom partijom, naime, prema njenom statutu, upravlja kolektivitet, u ovom slučaju Stalni savet Politbiroa KPK.

Dojče vele na ovu temu prenosi da se u internoj komunikaciji to smatra partijskom centralom, a da njeno jezgro predstavlja "drug Si Đinping".

Pre pet decenija, u haosu Kulturne revolucije, tada 15-godišnji Si Đinping obreo se među žutim kanjonima i planinama, osetivši svu surovost života u ruralnoj Kini.

Istina, DW navodi i da se početkom godine to donekle promenilo, pa se sada govori najčešće o "jezgru", dok se "partijska centrala" više ne pominje.

To se videlo i prilikom vojne parade, upriličene povodom devet decenija od formiranja narodnooslobodilačke kineske armije, kada je, umesto pozdrava koji je bio na snazi još od 1948. godine, a glasi "Zdravo, druže komandante", ovog 30. jula ona glasila: "Zdravo, predsedavajući Si".

Činjenica je da je Si predsednik Centralne vojne komisije, ali je već tada, navodi DW, nagoveštena njegova nova funkcija kao predsedavajućeg stranke.

Predsedavajući Centralnog komiteta KPK, prema statutu partije, postojao je od 1945. do 12. Kongresa 1982, i prvi na toj funkciji bio je Mao Cedung, a poslednji - reformski političar Hu Jaobang.

EPA/Wu Hong
Kineskom komunističkom partijom, naime, prema njenom statutu, upravlja kolektivitet

DW, međutim, navodi da kao predsedavajući partije Si više ne bi bio prvi medu jednakima, već bi imao još veća ovlašćenja u Stalnom odboru Politbiroa, koji inače ima sedam članova.

Još uoči 19. Kongresa KPK državna je novinska agencija Sinhua najavila mogućnost da partijski statut bude promenjen tako da kolektivno rukovodstvo bude ukinuto, a da se Si nađe na mestu predsedavajućeg KPK.

To bi, prema pisanju Dojče velea, bilo omogućeno tako što bi na tri mesta u statutu bila obrisana reč "generalni sekretar", a na dva mesta uvedena reč "predsedavajući".

Si Đinping je u međuvremenu izabran ponovo za generalnog sekretara Komunisticke partije Kine u novom petogodišnjem mandatu, a poručio je da taj izbor vidi kao priznanje za svoj rad, ali i kao ohrabrenje koje će ga podstaći da ide dalje.

U govoru koji je kineska televizija prenosila uživo, Si se pojavio i kao autor novog koncepta razvoja Kine, jer je prethodno, na Kongresu KPK, doneta odluka da njegovo ime bude upisano u najviši akt KP Kine, što je simboličan čin koji ga stavlja u istu ravan s legendarnim liderom partije Mao Cedungom.

Njegova je misao o socijalizmu s kineskim karakteristika ušla u zvanična dokumenta Kongresa i KPK, a Si je tako postao prvi kineski lider od Mao Cedunga, koji je bio na čelu Kine od 1949. do 1976. godine, čije je ime upisano u program partije dok je još na čelu države.

Očekuje da će Si, koji je na vlasti od 2012, u martu naredne godine dobiti novi mandat i kao predsednik Kine.

EPA/How Hwee Young
Si namerava da ostane duže na čelu Kine

Centralni komitet je, osim izbora Sija za lidera partije u narednih pet godina, izabrao na završetku Kongresa i pet stalnih članova Politbiroa, što je i najviša instanca vlasti u Kini.

U prethodnim decenijama kineski lideri su na početku svog poslednjeg mandata nagoveštavali ko bi iz Politbiroa mogao da ih nasledi, ali se to ovog puta nije dogodilo.

Si je za predsednika izabran 2012. godine, a na ovom kongresu je počeo drugi petogodišnji mandat.

On će tako ostati na čelu države još najmanje pet godina, do narednog kongersa, koji je, inače, najvažniji politički skup u Kini.

Svih šest članova Politbiroa stariji su od šezdeset godina.

Za sada se ne spekuliše na temu ko je među njima više, a ko manje naklonjen Siju, što je, inače, bila tema u medijima uoči početka 19. Kongresa kineskih komunista.

Odsustvo mlađih članova u Politbirou, međutim, podstaklo je spekulacije da Si namerava da ostane duže na čelu Kine.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
  • 2024 © - vesti online