Amerikanci vratili ruske zastave, ali... Rusija ne zaboravlja
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova komentarisalo je nova diplomatska zatezanja Rusije i SAD. Ministarstvo je navelo da Vašington sprovodi akcije koje krše međunarodne norme kada su u pitanju diplomatski objekti Rusije u SAD.
Kako je rekao zamenik ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov, SAD su vratile arhiv i zastave u generalni konzulat u San Francisku, ali američke akcije na ruskim diplomatskim jedinicama i dalje Moskva posmatra kao kršenje međunarodnih normi.
Da podsetimo, početkom septembra po nalogu američkih zvaničnika, zatvoren je ruski Generalni konzulat u San Francisku i još nekoliko diplomatskih objekata u Vašingtonu i Njujorku. Nakon što su objekti "zaplenjeni", skinute sz ruske zastave sa zgrada, prenosi "Sputnjik".
Pročitajte još:
* Amerikanci skinuli ruske zastave; Rusi: Hitno da vratite simbole!
* Novi ambasador SAD u Moskvi otkrio svoj glavni cilj
* Šta se krije iza zabrane letova ruskih aviona nad Amerikom?
- Da, vratili su zastave i konzularnu arhivu. Ali sve ovo je ispraćeno serijom akcija koje su apsolutno neprihvatljive za nas. Ove akcije krše odredbe konvencije iz 1963. i bilateralne konzulatne konvencije - rekao je Rjabkov.
Ranije je ruska ambasada u Vašingtonu saopštila da su SAD ustupile arhiv bivšeg ruskog konzulata u San Francisku, ali da nisu dozvolile Rusima da preuzmu dokumenta. Dodala je da su konzularna dokumenta nepovrediva u bilo kom trenutku bez obzira na lokaciju.
Rjabkov je dodao i da je Moskva ranije upozorila SAD na moguće korake koje bi Rusija mogla da preuzme kao odgovor.
- Moram da kažem da konstantne akcije provokacije koje Amerikaci koriste u ovoj osetljivoj sferi vode nas do ideje da su i oni spremni da se to desi sa njihovim konzularnim i diplomatskim institucijama. Nećemo ih preuzeti, jer imamo drugačiji stav o osnovama diplomatskih odnosa, ali međunarodno pravo nam dozvoljava da odgovorimo recipročno. Nakon takvih akcija, država dobija pravo da odgovori na potpuno isti način - dodao je on.
Naglasio je i da je Rusija upozorila Ameriku "da takve stvari neće biti zaboravljene".
Da podsetimo, problem sa diplomatskom svojinom u SAD nastao je kada je nekadašnji predsednik SAD Barak Obama usvojio sankcije u decembru 2016. zbog navodne ruske umešanosti u američke izbore. Obama je zapravo naredio zatvranje dva ruska diplomatska predstavništva i proterivanje 35 diplomata.
U decembru je ruski predsednik Vladimir Putin doneo odluku da ne odgovori na sankcije, ali diplomatska svojina nije vraćena Rusiji još od tada. Kasnije je Rusija naredila Vašingtonu da smanji broj diplomata u Rusiji na 455 do 1. semptembra.
Poslednji potez ruske strane je naređenje Vladimira Putina Ministarstvu spoljnih poslova da podnese tužbu zbog cele situacije.