Nedelja 22. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Sreda 25.10.2017.
11:28
Vestionline, jutarnji.hr A

Divlji zapad usred Evrope: Kako je jedna zemlja EU postala mafijaški raj?

Eksplozija bombe podmetnute ispod automobile koji je unajmila Dafne Karuana Galicia, najpoznatija malteška istraživačka novinarka, bila je toliko jaka da su istražitelji čak četiri dana skupljali ostatke njenog tela i vozila po obližnjem polju. Potraga za počiniteljem trajatće mnogo duže, ako se uopšte ikada i završi hapšenjem.

Tanjug/AP
Eksplozija automobila bila toliko jaka da su istražitelji danima sakupljali delove tela ubijene novinarke

U najmanjoj, ali i ekonomski najbrže rastućoj ekonomiji EU u poslednje dve godine zableženo je čak šest sličnih likvidacija. Mete, doduše, nisu bili novinari, no nijedan slučaj nije rešen. Mnogi sumnjaju da će i sada biti tako.

Britka i oštra

Najnovija žrtva imala je veliki broj neprijatelja. Na svom blogu kritikovala je mnoge: od članova vladajuće Laburističke stranke i lidera opozicijskog desnog centra (koji se, iako je protiv nje podigao nekoliko tužbi zbog britkog, neustrašivog jezika, sada profiliše kao predvodnik borbe za pravdu), preko azerbejdžanske prve porodice i kartela do iranskog bankara, kineskih biznismena i korisnika of šor porezeskih oaza poput Paname i Britanskih Devičanskih ostrva.

U kritikama i pisanju bila je pikantna, često nemilosrdna, ne štedeći one o kojima je pisala do te mere da se u četvrtima koje su uporišta njenih neprijatelja navodno slavila vest o njenoj smrti.

Ostatak Malte, pa čak i oni koji se nisu slagali sa stilom njenog izveštavanja, u potpunom je šoku i traži odgovore. Građani su to pokazali ovaj vikend kad su se hilajde njih slile na malteške ulice te u dva navrata postavili transparente "Mafijaška država" na zgrade. Tražili su, osim pravde za ubijenu, i hitnu ostavku načelnika policije, petog u poslednje četiri godine, i državnog tužioca i promenu načina njihovog izbora.

Osim Malte, atentat je uzdrmao i celu EU koja je ostrvsku državicu primila u svoje članstvo 2004. godine i, suočena sa krizom poverenja, predstavljala je kao dokaz uspeha i smisla Unije. Atentat dokazuje da je na Malti, uprkos površinskom sjaju, nešto opasno trulo. Ubijena je novinarka na to upozoravala godinama.

Evropska Panama

"Kriminalci su sada gde god pogledate. Situacija je očajna", završila je svoj poslednji tekst, objavljen na blogu u ponedeljak popodne, pola sata pre nego što je sela u automobil i nestala u detonaciji.

Dosad se naoko, i izdaleka, činilo kako Malti baš sve ide od ruke, pogotovo zahvaljujući spletu određenih okolnosti. Na primer, njen finansijski sektor doživeo je pravi uspon nakon krize na Kipru 2013. godine i ostrvo je postalo prava oaza niskog poreza, (evropska) "Panama" na drugom kraju sveta u odnosu na istoimeni original, prenosi "Jutarnji list".

Zbog Arapskog proleća, koje je u turističkom smislu nokautiralo Tunis, uzlet je doživeo i taj sektor. Broj turista povećao se na godišnjem nivou za oko 900 hiljada. Dogodio se i Bregzit koji je Maltu promovisao u "drugo ostrvo", duboko ukopano u EU - kao bivšu britansku koloniju i englesko govorno područje - koji privlači neviđeni strani kapital, dosad 70.000 kompanija, i u kojem državljanstvo ima legitimnu cenu.

No, medalja ima dve strane. Političko mešanje i konstantno menjanje vođstva srozalo je, piše "Njujork tajms", kvalitet tamošnjeg pravosudnog sistema.

Tanjug/AP
Dafne Karuana Galicia

Sve se razotkrilo

- Poverenje ne funkcioniše kao pouzdano ustavno načelo kada su ljudi nepouzdani - tvrdi Džastin Borg-Barthet, pravni stručnjak sa Malte.

Kristian Peregin, osnivač onlajn portala "Lovin Malta", tvrdi da je ubistvo novinarke obelodanilo realnost na koju je godinama ukazivala.

- Malta se nalazi između Evrope i Severne Afrike. Govorimo engleski i imamo englesku tradiciju, ali govorimo i malteški koji je zapravo mešavina arapskog i italijanskog. Naša nacionalna psiha uvek je negde između ta dva vrlo različita sveta - objašnjava Peregin.

Ta dvojna priroda pomogla je da se produbi strastveni politički sukob dve najveće stranake, laburista i opozicijske Nacionalističke stranke čiji lider Adrian Delia govori ne samo o "borbi protiv korupcije, nego i kulture mržnje".  Ubijena novinarka, na primer, na svom blogu, nakon smrti nekadašnjeg šefa laburista Doma Mintofa, poželela mu je da "trune u paklu". A jedan od policajaca na kojega se obrušila svojim perom prozivajući ga za pijanstvo i sklonost plesu u krilu, Ramon Mifsud, na Fejsbuku je njenu smrt komentirisao rečima: “Svako dobije šta zaslužuje, đubre”.

Godišnje se proda 700 državljanstava po 1,2 miliona evra

Prošle je godine Malta je prodala gotovo 700, a prema nekim izvorima i 900, svojih pasoša. Vlasti odbijaju da otkriju ko su kupci i njihovo originalno državljanstvo. Ukupna cena državljanstva iznosi oko 1,2 miliona evra, a novac od prodaje državljanstva ide u državni budžet. Državljanstvo se prodaje od 2013. godine, a do septembra 2017. broj zahteva iznosio je 1.500 od ukupno 1.800 predviđenih programom.

Malteško državljanstvo podrazumeva pasoš Evropske unije, kojim se bez vize možete putovati u 166 zemalja sveta, a mnogi su, uključujući ubijenu istraživačku novinarku, tvrdili da prodaja državljanstva otvara prostor korupciji te predstavlja pozivnicu mutnim likovima.

Pojedinačni investitor mora da da minimalni doprinos od 650.000 evra: 70 odsto ide u fond koji je uspostavila vlada, a ostatak u konsolidovani fond. Svaki član porodice mora da uplatiti dodatnih 25.000 evra. Moraju da investiraju u nekretninu u iznosu od najmanje 350.000 evra i ulože najmanje 150.000 evra u obveznice ili deonice koje je odobrila malteška vlada, i to na najmanje pet godina.

Nakon godinu dana dobija se državljanstvo koje je doživotno i prenosi se na potomke.

Podnosioci zahteva podležu svojevrsnoj proveri, ne smeju da boluju od bolesti koje bi mogle da ugroze zdravlje na ostrvu i moraju da imaju čisti dosjie (proverava se i Međunarodni krivični sud, Interpol...). Proces traje godinu dana.

Državljanstvo može biti oduzeto ako je stečeno prevarom, lažnim predstavljanjem, skrivanjem činjenica, ako je osoba povezana sa neprijateljem ili entitetom koji je bio voljan da pomogne neprijatelju u ratu, ako se osoba pokazala nelojalnom prema predsedniku ili malteškoj vladi.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
  • 2024 © - vesti online