"SAD postavljaju tempiranu bombu između Kine i Indije"
Kina ne smatra Indiju sebi ravnom u međunarodnim poslovima i zato uvek vrlo uzdržano, balansirano i indiferentno komentariše posete zvaničnika Indiji, poput Tilersonove, koja je planirana za sledeću nedelju.
"Kina podriva međunarodni poredak"
- Ovakav pristup omogućava da Kina i Indija očuvaju međusobno korisne i dobre odnose, bez skrivenih ciljeva - govori za Sputnjik ruski stručnjak Andrej Volodin, komentarišući antikineske izjave šefa američke diplomatije neposredno pred posetu Indiji.
Ovo će biti prva zvanična poseta Reksa Tilersona Indiji i Južnoj Aziji u svojstvu državnog sekretara. Prethodne srede je, gostujući na Institutu za strateška i međunarodna istraživanja u Vašingtonu, izjavio da Kina do ekonomskog rasta dolazi manje odgovornim putevima nego što to čini Indija.
Kina, izjavio je američki političar, podriva međunarodni poredak, dok države poput Indije deluju u okvirima koji štite suverenitet drugih država“. Državni sekretar SAD je optužio Kinu i za njeno "provokativno delovanje u akvatoriji Južnog kineskog mora, čime direktno izaziva svetski poredak i one norme koje zastupaju SAD i Indija".
Takođe, Tilerson je dodao da "SAD nikada neće imati tako dobre odnose sa Kinom, velikom nedemokratskom državom, kao što mogu da imaju sa velikom državom koja se vodi demokratskim principima".
SAD i Kina su isuviše blisko ekonomski povezane
Andrej Volodin smatra da ovim izjavama Tilerson samo ide utabanim stazama američke administracije, koristeći oprobanu taktiku i strategiju kako bi Indiju okrenuo protiv Kine.
- Međutim, glavna stvar je u tome što su SAD isuviše blisko ekonomski povezane sa Kinom. Zato, u pokušaju okretanja Indije protiv Kine, mogu samo delimično da postignu svoje ciljeve. Kina je pokazala svoju uzdržanost tokom sukoba u Doklamu, na Himalajima i time je stavila do znanja da je zainteresovana da poboljša svoje odnose sa Indijom - ističe Volodin.
On ne vidi realnu mogućnost da dođe do nekakvog značajnog pomaka u trouglu Peking-Vašington-Nju Delhi. Drugim rečima, Volodin ne misli da će posle posete američkog državnog sekretara Indiji, Vašington odjedanput izjaviti da ih Nju Delhi podržava u pitanjima Južnog kineskog i Istočnog kineskog mora.
- Kina veoma dobro vidi da Amerikanci žele da iskoriste Indiju za sopstvene interese, a neki krugovi u Indiji pokušavaju da koriste SAD kako bi se suprostavili Kini - mišljenja je Volodin.