Ovo je najveći bombarder na svetu, a njegov arsenal je ogroman (VIDEO)
Najveći supersonični bombarder u istoriji je ruski Tu-160, avion koji se proizvodi od osamdesetih godina prošlog veka, a "Beli labud", kako ga zovu, i danas je aktivan u ruskoj avijaciji.
Ovaj strateški avion može da nosi 12 raketa sa nuklearnim bojevim glavama, a domet njegovih raketa je 3.500 kilometara, što znači da ne mora da ulazi u zonu protivvazdušne odbrane kako bi izveo napad.
Sve je počelo 1972. godine kada je projekt Tu-160 dobio koncesiju za izgradnju prvog sovjetskog supersoničnog bombardera.
Odmah je dobio nadimak "Beli labud", jer je bio bele boje i aerodinamičnog oblika.
Dizajn Tupoljeva takmičio se sa dizajnima M-18 i Suhoj T-4 koji je izgrađen iste godine, ali nije ispunjavao ulogu strateškog bombardera.
Pročitajte još:
* Srušio se ruski avion u Siriji
* Bitka za Siriju: Rusi izveli skoro 200 vazdušnih napada na Islamsku državu (VIDEO)
Sovjetska vlada je dala zeleno svetlo za Tu-160. Sledeće decenije izgrađen i testiran, i tako postao glavni simbol Ruskog ratnog vazduhoplovstva.
Raspon krila je bio od 20 do 65 stepeni ili od 35.6 do 55.7 metara. Beli labud dugačak je 54 metra.
Posada se sastoji od četiri čoveka - pilota, kopilota, bombardera te operatora obrambenih sastava, piše je i njemu ‚"VHO".
Tu-160 poseduje zastrašujući borbeni arsenal od 20.000 kilograma, a može je da nosi čak dvostruko više tereta.
Bombarder takođe poseduje rotacijski lanser za nuklearne rakete.
Nakon početka proizvodnje 1984. godine, avion je prošao veliki broj testova pre nego što je ušao u borbu.
Učestvovao je po prvi put tokom ruske intervencije u Siriji 2015. godine gde i danas nastavlja da bombarduje neprijateljske položaje.
Devetnaest od trideset pet bombardera bilo je smešteno na vojnom aerodromu Priluki.
Nakon što se Sovjetski Savez raspao, nova država Ukrajina preuzela je sve oružje na ukrajinskom tlu. Beli labud postao je deo njihovog arsenala.
Ruska vojska pokušala je vrati bombardere te su Ukrajinci iskoristiti to tokom pregovora. Nakon nekoliko propalih pokušaja dogovora između ukrajinske vlade i Ruske Federacije, dogovor je postignut 1999. godine, da se vrati osam ispravnih bombardera Tu-160 u zamenu da Rusija otpiše deo ukrajinskog duga za gas.
Od tad flota Belih labudova kontinuirano raste, te ih danas postoji šesnaest koji se stalno nadograđuju i modernizuju.