Madrid gasi autonomiju?
Katalonske vlasti imaju rok do ponedeljka ujutro da pisano obaveste vladu u Madridu da li je Katalonija u lokalnom parlamentu proglasila nezavisnost ili nije. Ovaj ultimatum izrekao je španski premijer Marijano Rahoj posle hitne sednice vlade.
Podsetimo, posle referenduma je katalonski predsednik Karles Pudždemon potpisao Deklaraciju o nezavisnosti, a potom je odmah "na nekoliko nedelja" suspendovao, kako bi dao prostora dijalogu sa španskom vladom. Ali, Madrid nema nikakvu nameru da pregovara sa separatistima o nelegalnom i konačno neuspešnom referendumu na kojem je 90 odsto od 43 odsto izašlih birača glasalo za otcepljenje od Španije.
Ako bi odgovor Katalonije bio da je nezavisnost proglašena, pa makar potom i zamrznuta, to bi bio prvi korak ka aktiviranju člana 155 španskog Ustava, prema kojem Madrid ima pravo da preuzme kontrolu nad autonomnim regionom ukoliko taj region "ne ispunjava obaveze koje proističu iz Ustava i ostalih zakona, te ako deluje u suprotnosti sa interesima Španije".
Pročitajte još:
* Ultimatum Madrida Kataloniji: Imate rok od pet dana, posla toga - "atomska bomba"
* Ne postoji pravo na separatizam: Nije moglo Kosovo, neće ni Katalonija
* "Kosovo i Katalonija - nije isto: Tada su delovale velike sile, bombardovanje..."
- Želimo da sve bude jasno i u skladu sa zakonom. Naredni koraci zavisiće od odgovora katalonskog parlamenta. Ako Pudždemon poštuje zakon, staviće tačku na period nelegalnosti i nesigurnosti. Tome se svi nadamo - okončanju trenutne situacije u Kataloniji - rekao je Rahoj na konferenciji za novinare.
Pudždemon očigledno okleva i poslanicima u katalonskom parlamentu je rekao da postoji hitna potreba da se smanji napetost, kao i da će Katalonci razmotriti mogućnost međunarodnog posredovanja u procesu rešavanja krize u Španiji.
Podrška ustavnom poretku
Evropska komisija poručila je da podržava napore za unapređenje jedinstva u Španiji i ponovila poziv za puno poštovanje ustavnog poretka u toj zemlji.
- Komisija pomno prati situaciju u Španiji i ponovo poziva na potpuno poštovanje španskog ustavnog poretka - izjavio je potpredsednik EK Valdist Dombrovskis.
Član 155 Ustava Španije koji ovlašćuje vladu da pribegne svim merama potrebnim da se očuva integritet države. Taj član, koji je najekstremnija mera kojoj može da pribegne španska vlada ukoliko jedna autonomna regija proglasi nezavisnost. U političkim krugovima taj član nazivaju i "nuklearna opcija", a bivši ministar spoljnih poslova Hoze Manuel Garsija ga je nazvao "atomskom bombom". Ta mera u Španiji nikada nije uvođena.
Upad u ambasadu
Jedna anarhistička grupa upala je u ambasadu Španije u Atini, bacajući letke kojima se poziva na solidarnost sa narodom Katalonije. Službenici su evakuisani iz ambasade, a samo nekoliko zaposlenih je ostalo u njoj. Prema prvim informacijama, u tom incidentu nije pričinjena šteta, niti je bilo povređenih.
- Oko 15 ili 20 ljudi upalo je u ambasadu i bacalo je letke. Nisu ništa lomili. Na lecima je pisalo "solidarnost je oružje naroda - rečeno je iz ambasade Rojtersu.
Demonstranti su takođe spustili preko krova zgrade transparent na kojem je pisalo "No Pasaran!".
Uhapšeno je 19 ljudi, saopštila je policija. Svi su bili grčki anarhisti.