Izrael izlazi iz Uneska
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu objavio je danas da se Izrael sprema za povlačenje iz Uneska, nekoliko sati nakon što su SAD uputile slično saopštenje, prenosi Rojters.
Navodi se da je Netanjahu odluku SAD da napusti Unesko nazvao "hrabrom i moralnom" i u saopštenju dodao da je dao instrukcije Ministarstvu spoljnih poslova da započne pripreme za izraelsko napuštanje agencije UN za kulturu i obrazovanje.
Danon: Povlačenje SAD iz Uneska nova era
Ambasador Izraela pri UN Dani Danon izjavio je ranije danas da odluka SAD da se povuku iz Uneska predstavlja "cenu koja se plaća zbog diskriminacije Izraela", dok predsedavajući gornjeg doma ruskog parlamenta Konstantin Kosačev smatra da takav potez priliči "odmetničkoj državi".
AFP prenosi da je Danon u saopštenju naveo da odluka Vašingtona označava "novu eru" u UN, nakon što je Stejt department naveo da je odluka delom izazvana zbog "stalne pristrasnosti u Unesku usmerene protiv Izraela".
Agencija podseća da se Vašington protivi bilo kakvom potezu tela UN ka priznanju Palestine kao države, pošto veruje da pre toga mora da bude postignut mirovni sporazum na Bliskom istoku.
TASS prenosi da je predsedavajući ruskog Saveta federacije Kosačev, reagujući na potaz SAD, ocenio da je "u nizu odluka o napuštanju sopstvenih međunarodnih obaveza, ovaj potez deluje posebno sramotno".
Kosačev: Sramota
- On bi više odgovarao nekoj odmetničkoj državi, a ne odgovornoj globalnoj sili, kakvom se SAD stalno predstavljaju. Ova odluka neće doneti dobra SAD, a Vašington je ozbiljno oštetio sopstvenu tvrdnju za globalnim moralnim liderstvom - napisao je Kosačev na Fejsbuku.
Pozivajući se na neimenovane američke zvaničnike, AP navodi da se administracija predsednika SAD Donalda Tramp već mesecima pripremala za mogućnost napuštanja Uneska, što je Vašington danas zvanično i saopštio, te dodaje da ovo nije prva takva odluka SAD.
Agencija tvrdi da se očekivalo da ova odluka bude objavljena do kraja ove godine, kao i da je nekolicini diplomata koji su imenovani na funkcije u misiji SAD pri Unesku letos rečeno da je sve na čekanju i savetovano im da potraže druge poslove.
Trampova administracija u predlogu budžeta za narednu fiskalnu godinu, prema AP, nije imala stavku koja predviđa mogućnost ukidanja restrikcija na finansiranje Uneska koje je Vašington ranije uveo.
Navodi i da su se na nedostatak osoblja u misiji i planova za finansiranje Uneska nadovezivale stalne optužbe na račun ove agencije UN koje su dolazile od visokih američkih zvaničnika, uključujući i ambasadorku SAD pri UN Niki Hejli.
U agencijskom izveštaju se podseća da su se SAD tokom 80-ih godina 20. veka povukle iz Uneska, a pored lošeg upravljanja navedeni su i politički razlozi, da bi se potom vratile u članstvo 2003.
Ova agencija prenosi da je američki Stejt department saopštio da se SAD od 31. decembra 2018. povlače iz Uneska, dok je prethodno u Rojtersovoj vesti stajalo samo da odluka "stupa na snagu 31. decembra".
- Odluku nije bilo lako doneti i ona odražava zabrinutost SAD zbog sve većih neizmirenih obaveza u Unesku, potrebe za reformisanjem iz osnova ove organizacije i stalne pristrasnosti u Unesku usmerene protiv Izraela - navedeno je iz Stejt departmenta.
U saopštenju stoji i da će SAD nastojati da "da budu i dalje angažovane... kako zemlja nečlanica sa statusom posmatrača kako bi doprinele američkim stavovima, perspektivama i ekspertizom".
U ime Uneska reakciju na potez Vašingtona uputila je generalna direktorka te organizacije Irina Bokova.
- Nakon što sam primila zvanično obaveštenje državnog sekretara SAD Reksa Tilesrona, kao generalna direktorka Uneska želim da izrazim duboko žaljenje zbog odluke SAD da se povuku iz Uneska - saopštila je Bokova.
Ona je dodala da odluka SAD predstavlja "gubitak za multilateralizam i celokupnu UN porodicu".
Rojters podseća da su SAD značajna smanjile budžetska davanja za Unesko 2011. u znak protesta zbog odluke o dodeljivanju punopravnog članstva Palestincima.