"Amerikancima neko mora hitno da kaže..."
Ovih dana odlučuje se o budućnosti nuklearnog sporazuma sa Iranom. Sada izgleda kao da će SAD napustiti taj sporazum. Ovo bi dovelo do katastrofe, kaže za Dojče veče Omid Nuripur, poslanik nemačkih Zelenih rođen u Iranu.
U nedelju (15.10.) ističe rok do kada bi američki predsednik trebalo da obavesti Kongres da li Iran poštuje obaveze u vezi sa nuklearnim sporazumom.
Ukoliko predsednik oceni da Iran ne poštuje sporazum, Kongres ima 60 dana da razmotri mogućnost ponovnog uvođenja sankcija Iranu, ukoliko se zaključi da je to u interesu za nacionalnu bezbednost. Trampove ranije ocene, da je reč o "najgorem sporazumu svih vremena", nagoveštavaju šta će reći, mada nije sigurno da će ga Kongres slediti. Novinar DW je o tome razgovarao sa Omidom Nuripurom, poslanikom nemačkih Zelenih zaduženim za spoljnu politiku.
- Evropljani Amerikancima jasno moraju da stave do znanja da bi napuštanjem sporazuma mi bili jako pogođeni i da bi posledice bile velike. To bi snažno uticalo na bezbednosnu situaciju u Evropi. Jasno je da nuklearni sporazum ni za jednu stranu nije savršen, ali to su kompromisi koji su postignuti nakon dugih pregovora - rekao je Nuripur.
Pročitajte još:
* Rohani upozorava Ameriku: Bolje bi vam bilo...
Dodaje da bez sporazuma u Iranu više ne bi bilo inspekcija.
- Kraj inspekcija bio bi najbrži put da Iran dođe do bombe. Odstupanje od sporazuma i uvođenje novih sankcija od strane SAD vodilo bi jačanju tvrdolinijaša u Iranu. To bi naravno bilo loše za mirovne pregovore na Bliskom istoku. Ali ključna stvar je: ukoliko bi Iran imao bombu, gotovo je sigurno da bi nuklearno oružje počelo masovno da se širi - pored Saudijske Arabije i Turske, možda bi i Egipat hteo da ima bombu. Sve to bi samo nuklearizovalo sukobe na Bliskom istoku. To bi bilo strašno, pre svega za Evropljane kao neposredne susede. I Amerikancima to jasno mora da se da do znanja - nije bitno ko i kojim tonom, ali to mora da se kaže hitno, odmah - naglašava nemački poslanik.
Kaže da je istina da Iran vodi agresivnu politiku u regionu, ali nije saglasan sa ocenom američkog predsednika Donalda Trampa o mešanju Irana u Iraku, Siriji i Jemenu.
- Iran igra veoma važnu ulogu u Siriji ili Libanu. Ali u Jemenu je glavni problem agresivna politika Saudijske Arabije. Sa Iranom i Saudijskom Arabijom u Persijskom zalivu imamo dve zemlje koje, vođene paranojom, stvaraju mnogo problema u mnogim drugim zemljama. Problem je što Tramp napada samo jednu stranu. On putuje u Saudijsku Arabiju, na poklon prima zlatne statue i onda mu se još objašnjava kako su Iranci jedino zlo. Onda se vrati nazad i govori kako su Saudijci ti koji se zalažu za mir na Bliskom istoku. To je apsurdno! Zato samo mogu da kažem da bi za Amerikance najbolje bilo, kao i za Evropljane, kada bi na istom odstojanju držali i Iran i Saudijsku Arabiju - dodao je on.
- Ne radi se o tome da se brani Iran: kada je reč o ljudskim pravima, situacija je katastrofalna. O aktivnostima u regionu sam već govorio. I pretnje Izraelu su neprihvatljive. Ali isto tako mogu da iznesem i čitavu listu loših stvari koje radi Saudijska Arabija - takođe kada je reč o ljudskim pravima, regionalnoj politici i tome da u našim pešačkim zonama pomaže salafistima da za džihadizam mobilišu našu decu. Znači, moramo da govorimo i o jednoj i o drugoj strani. O mnogo toga imamo da razgovaramo i naravno morali bi da pokušamo da posredujemo između te dve zemlje, koje toliko nemira šire u regionu. Ali ne smemo da stajemo na jednu stranu, ni da Saudijcima prodajemo velike pakete sa naoružanjem, što vodi daljoj eskalaciji i još većem širenju oružja. I apsolutno je važno da učinimo sve kako se region ne bi nuklearizovao. To je smisao ovog nuklearnog sporazuma - naglašava on.
Kaže da ukoliko bi Amerikanci odstupili od sporazuma i uveli nove sankcije, Evropljanima ne bi preostalo ništa drugo nego da sa Kinezima i Rusima stupe u kontakt sa iranskom stranom i razmotre kako je moguće sprečiti to da i iranska strana napusti sporazum.