Moguća je Fukušima i u Evropi
Zaključak istraživanja međunarodne grupe stručnjaka koje je Grinpis angažovao su alarmantni. Pre svega bazeni za rashlađivanje visokoradioaktivnog upotrebljenog goriva nisu zaštićeni, a slično je i sa reaktorima. Zidovi ovih bazena su tanki, svega 30 centimetara debljine od čega dva centimetra debljine metalne ploče.
"Više liče na poljoprivredne hangare nego na postrojenje u nuklearnoj centrali", piše u izveštaju.
Francuski nuklearni park ima ukupno 58 ovakvih bazena - po jedan za svaki reaktor. U njima su u vodi postavljeni "štapovi" sa upotrebljenim gorivom. Oni se tu hlade nekoliko godina da bi zatim bili prebačeni u fabriku za prerađivanje u Hagu na severu Francuske koja je vlasništvo atomskog privatno-državnog giganta Areva.
Kriterijumi
Grupa stručnjaka proveravala je sigurnost atomskih centrala na osnovu kriterijuma ustanovljenih posle atentata 11. septembra 2001. u SAD. Novi kriterijumi kažu da pored otpornosti na zemljotres, poplave i oluje, nuklearka treba da bude "otporna" i na eventualni teroristički napad.
U nuklearki u francuskom Hagu, grupa međunarodnih stručnjaka zatekla je nadrealan prizor. U bazenu za hlađenje nalazilo se više od devet hiljada tona upotrebljenog goriva što je jednako ukupnoj količini odloženoj u sve bazene svih ostalih francuskih atomskih centrala zajedno.
Ukoliko bi ova centrala bila oštećena u nekom terorističkom napadu - u roku od nekoliko sati došlo bi do ispuštanja veoma visoke radijacije. Poređenja radi, da je u Fukušimi, u Japanu, došlo do oštećenja bazena za hlađenje 14 miliona stanovnika Tokija udaljenog 200 kilometara od centrale bili bi evakuisani.
Francusko delimično privatizovano preduzeće EDF na sve saopštilo je da su nukelarne instalacije ispravne. Grinpis je međutim poslao ceo izveštaj sa poverljivim detaljima na adrese ministarstva odbrane i zaštite čovekove okoline. Organizacija upozorava na veliku opasnost od katastrofe i traži da se otvori javna debata o sigurnosti nuklearki.
Ovo nije prvi put da se čuju uzbunjujući izveštaji o francuskim nuklearkama. Od kada su delimično privatizovane bezbednost nije toliko prioritet koliko profit vlasnika. Umesto stručnih radnika, za tehničke poslove zapošljavaju radnici iz istočnih zemalja EU i to za mizerne plate. Mnogi se sećaju da je slično bilo u Fukušimi u Japanu pre nego što se dogodila katastrofa.
Brojne francuske nuklearke su stare i često u kvaru, a obećanje dato pre 60 godina da će atomska struja biti skoro besplatna - pokazalo se praznom pričom. I pored toga atomski lobi jači je nego ikada ti? pre što je na funkciju predsednika vlade u junu postavljen Eduar Filip, bivši glavni lobista neuklarnog giganta Areva. Deficitarni nuklearni sektor dobio je od države "injekciju" od 1.200 milijardi, ali je zato vojska sve nezadovoljnija jer joj je ukinuto 850 miliona iz budžeta. Komandanta generalštaba koji se pobunio - predsednik Makron smenio je po kratkom postupku.