Er Berlin prestaje da leti!
Druga po veličini nemačka aviokompanija Er Berlin prestaće da leti najkasnije krajem oktobra. Aviokompanija je u stečaju od sredine avgusta, a interno se u kompaniji već radnici upozoravaju da traže drugi posao jer avioni više neće poletati posle 1. novembra.
Zasad niko iz Er Berlina ne komentariše zvanično ove navode, ali je u javnost dospelo pismo samog vrha poslovodstva radnicima. U pismu se obaveštavaju da će letova biti najkasnije do 28. oktobra i pozivaju se da počnu da traže drugi posao.
Gubici lome krila
I sam Etihad je u ogromnim problemima. Kompanija je objavila da je prošlu godinu završila sa gubicima od 2,2 milijarde dolara. Kompanija je otpustila deo radnika, ali su ti gubici prvenstveno nastali u evropskim akvizicijama kojih sada Etihad pokušava da se reši. Alitalija je nagomilala skoro milijardu evra gubitaka, a Er Berlin pod led odlazi zbog 400 miliona.
Ukupno 8.600 radnika Er Berlina će najverovatnije ostati bez posla, a prema planu kojim bi se spasla radna mesta, avioni, termini poletanja i sletanja, kao i linije, jedan broj radnika će moći da računa na novi posao. Lufthanza, koja zajedno sa Izi džetom preuzima veći deo Er Berlinove flote i poslova, već traži 1.000 novih radnika za svoju lou kost podružnicu Eurovings, koja će preuzeti i veći deo Er Berlinove kratkolinijske flote.
Uprava nemačke kompanije tvrdi u pismu da je ova nedelja ključna za zaposlene u kompaniji da nađu neko rešenje za svoju budućnost. Ove nedelje će biti organizovana i dva sajma zapošljavanja pod okriljem Er Berlina, na kojima će učestvovati mnoge nemačke kompanije. Većina dugolinijskih ruta će biti obustavljena već od 15. oktobra, kada će avioni biti vraćeni vlasnicima. Lufthanza namerava da preuzme 81 avion Er Berlina koji će biti korišćeni za letove Eurovingsa, dok je Izi džet namerio da preuzme do 30 aviona.
Er Berlin je još jedna akvizicija Etihada, nacionalne aviokompanije Ujedinjenih Arapskih Emirata koja je propala. Prethodno je u stečaj otišla i Alitalija, čiji će brend biti sačuvan, ali će kompanija biti rasparčana i prodata u delovima. Takođe, Etihad je propao i u poslu sa švajcarskom kompanijom Darvin erlajn (Etihad regional), koja je posle propasti prodata slovenačkoj Adriji.
U javnosti se postavlja pitanje sudbine Er Srbije u kojoj Etihad ima 49 odsto suvlasništva, ali praktično potpunu kontrolu nad upravljanjem. Kompanija je na debelim državnim subvencijama, ali je ove jeseni ipak bila primorana da otpusti deo zaposlenih, tri aviona da u najam, a poznato je i da linija za Njujork proizvodi ogromne gubitke. Ugovor Vlade Srbije i Etihada važi do iduće godine, a da li će biti obnovljen, ostaje da se vidi.