Petak 19. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Nedelja 08.10.2017.
00:58
Dojče vele A

Sistematsko nasilje na granicama EU

Organizacija "Lekari bez granica" je saopštila da je nasilje nad decom i mladima na granicama Evropske unije prema Srbiji postalo uobičajena praksa. Skoro polovina slučajeva odnosi se na bugarske službenike.

EPA/VASSIL DONEV
Najviše nasilja pokazali su bugarski policajci

Na granicama Evropske unije prema Srbiji sistematski se vrši nasilje nad decom i mladima od strane graničnih i policijskih službenika država članica EU, navodi se pored ostalog u izveštaju pod nazivom "Igre nasilja" koji je objavila organizacija "Lekari bez granica".

Izveštaj dokumentuje medicinske i psihološke podatke kao i izjave žrtava nasilja u prvoj polovini 2017. godine. 92 posto dece i mladih koji su u ovom periodu zbrinuti u mobilnim bolničkim centrima ove organizacije bili su žrtve nasilja, a kao krivce navode policijske ili granične službenike zemalja članica EU - Bugarske, Mađarske i Hrvatske.

- Sramota je da zemlje-članice EU namerno koriste nasilje da bi zaustavili decu i mlade da zatraže azil u EU. Za njih, koji pokušavaju da napuste Srbiju, nasilje je svakodnevnica - kaže Stefan Mosen, šef ureda organizacije "Lekari bez granica" u Srbiji.

Balkanska ruta nije zatvorena

Skoro polovina slučajeva odnosi se na bugarske službenike. Mobilni medicinski tim u Beogradu dokumentovao je 62 slučaja namernog nasilja na granicama Srbije sa Mađarskom, kao i 24 slučaja na granici sa Hrvatskom. Radi se o udarcima, ujedima pasa i upotrebi biber spreja.

Andrea Kontenta, službenik za humanitarne poslove organizacije "Lekari bez granica" u Srbiji, za DW je izjavio da se ovakvi slučajevi ne dešavaju samo u poslednjim mesecima, nego već duže od godinu dana.

- Mi smo više puta upozoravali na slučajeve nasilja nad izbeglicama. Balkanska ruta je oficijelno zatvorena još u martu 2016. godine i u javnosti se često ta činjenica ponavlja. Međutim, to nije tačno i to mora biti jasno. U poslednjim mjesecima povećan je broj osoba koje prolaze kroz Srbiju - kaže Kontenta i dodaje da su ove osobe očajne i ne znaju kako će izgledati njihova budućnost - da li će stići u EU i dobiti azil ili će ipak morati nazad.

- Samo zbog toga što očajno žele da nastave sa svojim putovanjem prema EU, izbeglice doživljavaju nasilje koje vodi do ozbiljnih fizičkih i psihičkih posledica i teraju mlade nazad u ruke krijumčara - izjavio je Mosan.

Čuvaju se imaginarne linije

Policijske i granične snage koriste različite mere da zaustave ulazak ljudi na područje Evropske unije, a jedan od njih je i nasilje. „Mi međutim nemamo načina da verifikujemo te informacije i to nije naš zadatak. Razgovarali smo sa mađarskim vlastima i one su rekli da je tokom 2016. i 2017. bilo 44 slučaja pod istragom. Od toga su osuđena dva policajca. Jedan za prekomernu upotrebu sile, a drugi zbog korišćenja biber spreja iz neposredne blizine", objašnjava Kontenta.

- U poslednjih nekoliko godina povećan je i broj predstavnika bezbednosnih snaga na granicama. Oni bi trebalo da obezbede bolju zaštitu i sprovođenje nacionalnih i međunarodnih zakona, ali to se ne događa - objašnjava Kontenta i dodaje da oni samo štite "imaginarne linije", odnosno granice.

Ova organizacija u Srbiji ima nekoliko mobilnih medicinskih cenatara koji se kreću duž državne granice i pružaju usluge primarne zdravstvene zaštite, psihološke konsultacije, a najugroženijima i usluge lečenja. Nekoliko hiljada izbeglica je i dalje u Srbiji, a u Grčkoj oko 60.000.
 

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
  • 2024 © - vesti online