Amerika se "guši" u oružju, a Rusija?
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Ruske Federacije, oko 3 odsto građana Rusije, odnosno oko pet miliona, poseduje neko oružje, od ukupno 6,5 miliona jedinica naoružanja.
Dmitrij Efimov, član ekspertskog saveta Komiteta za bezbednost u okviru Državne dume Ruske Federacije, za Sputnjik kaže da je glavna razlika između Amerike i Rusije u tome što u Rusiji, za razliku od SAD, nije moguće kupiti automatsko oružje.
- U Rusiji pojedinac, civil, ni u kom slučaju ne može da kupi automatsko oružje koje koriste samo vojne i policijske snage. Pored toga, dok se količina oružja koju može nabaviti pojedinac u Americi ne ograničava, u Rusiji postoji svest da jednoj osobi nije potrebno više od dva ili tri pištolja, pa svakog ko zatraži više od toga država stavlja na poseban spisak. Nažalost, u nekim američkim državama se vodi takva kontrola, dok u drugima to nije slučaj. U Nevadi, Teksasu i uopšte u južnim američkim državama uvek je prema oružju postojao fleksibilniji odnos - objašnjava Efimov.
Pročitajte još:
* "Amerika optužuje Rusiju, a iza zavese sprema pakleno oružje"
* Kiša metaka: Najmoćniji ruski i američki mitraljezi
* Zapad ima čega da se plaši: Amerikanac o moćnom ruskom oružju
On dodaje da se u Americi slobodno prodaje i eksploziv, i podseća da je kod ubice iz Las Vegasa on pronađen u automobilu. U Rusiji se, napominje Efimov, eksploziv ne može slobodno kupiti, čak i ako je nekome potreban za određene geološko-građevinske radove.
- Prema važećim zakonima u Rusiji, pojedinac mora da dobije dozvolu za kupovinu oružja i od "Rosgvardije", Nacionalne garde Ruske Federacije. Ova dozvola mora da se dobije čak i u slučaju da osoba želi da kupi pištolj sa gumenim mecima, a da ne govorimo o klasičnom oružju. Kratkocevno oružje se u Rusiji prodaje više kao suvenir ili nagradno oružje. Takođe, kako bi neka osoba uopšte mogla da dobije dozvolu od "Rosgvardije", mora da prođe određeni "probni" period - kaže Efimov.
Prema njegovim rečima, u Rusiji postoji i kategorija lovačkog oružja, ali je procedura ista, bez dozvole "Rosgvardije" i svih drugih nadležnih instanci, pojedinac u Rusiji ne može tek tako da uđe u prodavnicu i kupi lovačko oružje.
- Amerika se u tom smislu prilično razlikuje od Rusije. Dok je, na primer, u Njujorku predviđena tromesečna provera pojedinaca koji dobijaju dozvolu za kupovinu samo ako prođu sve predviđene provere, u državi Teksas je ipak sve drugačije. U SAD se sada govori o tome da će biti napravljena baza podataka o osobama koje poseduju oružje, u okviru nedležnog ministarstva koje se bavi zaštitom od terorizma. Mislim da će brojne lekcije iz prošlosti, uključujući i ovu poslednju, dovesti do toga da se drže pod kontrolom oni koji kupuju velike količine oružja - kategoričan je Efimov.
Inače, u Ruskoj Federaciji postoji čitav niz ograničenja za one koji žele da kupe oružje. Pre svega, potrebno je podneti zahtev odgovarajućoj instituciji u skladu sa mestom boravka. Zahtev se podnosi sa fotografijom, uplatnicom o plaćenim taksama i izjavom lokalnog policajca da osoba koja podnosi zahtev kod kuće ima odgovarajuće mesto za držanje oružja poput sefa ili ormarića obloženog metalom, sa ključem i šifrom.
Osim toga, podnosilac zahteva mora da podnese i potvrdu lekara-psihijatra i sertifikat da je prethodno prošao obuku za korišćenje datog oružja.
U Rusiji se već odavno vode sporovi između onih koji traže liberalizaciju sistema provere i kontrole oružja. Dok jedni tvrde da će jednostavnija procedura kupovine oružja dovesti do toga da više ljudi može samostalno da se štiti, protivnici ovog stava smatraju da će uz veću dostupnost oružja porasti i smrtnost od ubojitog oružja.