Nemačka razjedinjena na Dan ujedinjenja
Više od 64 odsto Nemaca izrazilo je mišljenje da je zemlja i 27 godina nakon službenog ujedinjenja razdvojena.
Niža primanja na istoku, veća nezaposlenost...
Dvadeset sedam godina nakon ujedinjenja, gotovo dve trećine Nemaca ocenjuje da taj proces nije okončan, a tri četvrtine građana na istoku zemlje smatraju da još uvek postoji unutrašnja nemačka granica, pokazuju ispitivanja sprovedena povodom 3. oktobra, Dana nemačkog ujedinjenja.
U ispitivanju koje je za dnevnik Bild sproveo institut INSA, 64,5 odsto Nemaca izrazilo je mišljenje da je zemlja i 27 godina posle službenog ujedinjenja razdvojena. Na istoku zemlje 74 odsto građana veruje u postojanje "nevidljive unutrašnje granice".
Razlike su posebno postale očite prilikom izbora za Bundestag krajem septembra kada je desno populistička Alternativa za Nemačku (AfD) na istoku zemlje sa preko 20 odsto osvojenih glasova postala druga po veličini politička snaga. U saveznoj državi Saksoniji, AfD je postala najjača stranka sa osvojenih 27 odsto glasova. Na zapadu zemlje AfD je biralo oko 10 odsto glasača.
Premijer Saksonije Stanislav Tilič odbacio je, uprkos izbornim rezultatima, tvrdnju da je istok Nemačke desno ekstreman.
- Strahovi građana na istoku Nemačke su zbog nižih primanja i povećane stope nezaposlenosti vrlo izraženi, ali to ne znači da se svi građani s istoka mogu paušalno nazivati ekstremistima - rekao je Tilič.
Teret promena pao na ljude sa istoka
Iako su na istoku zemlje ipak porasli realni prihodi građana, dohodak po glavi stanovnika još uvek je 27 odsto niži nego na zapadu. U proseku na istoku stručnjaci u privatnom sektoru zarađuju oko 42.000, na zapadu je prosek 57.000 evra godišnje bruto.
Stručnjaci smatraju da su rezultati izbora i uspeh desnih populista "poslednje zvono na uzbunu" etabliranim strankama da se više posvete poboljšanju situacije na istoku zemlje.
- Mi možda zaboravljamo koliki su teret promena na svojim leđima poneli Nemci s istoka. Prosečan građanin zapadnog dela zemlje te promene nije osetio - rekla je nemačka političarka Malu Drajer.