"EU se plaši nezavisne Katalonije"
Nisam previše iznenađena ni brutalnim napadom španske vlade i policije na glasače na referendumu u Kataloniji ali ni ćutanjem pa potom iznuđenom osudom od strane EU. Španija je to ranije radila, a EU je poznata po dvostrukim aršinima, kaže dr Emi Eklund, predavač španske i međunarodne politike na Kraljevskom koledžu u Londonu (King's College London), prenosi Radio Slobodna Evropa.
- Španska centralna vlada ima tradiciju, naročito pod ovom konzervativnom vladom, da guši proteste koje su protiv njihovih političkih gledišta. Mogli smo to da vidimo tokom protesta protiv štednje nakon finansijske krize. Tako da ne mislim da je posebno iznenađujuće što su primenili istu taktiku u nedelju. Naravno, to je bila neproporcionalna upotreba sile, ali ne i iznenađujuća.
A što se Evropske unije i drugih evropskih država tiče, mislim da je tradicija da se EU zaista ne meša u unutrašnje poslove svojih članica, osim ako to nije apsolutno neophodno. I izgleda da je Katalonija i referendum o nezavisnosti unutrašnje pitanje Španije i da ostale države ne bi trebalo da imaju mišljenje o tome - smatra Eklund i dodaje:
- Ali, imajući u vidu kako su se događaji odvijali, postalo je nemoguće za Evropsku komisiju da ništa ne kaže. I zato su izašli i rekli da se nasilje, policijsko nasilje ne može opravdati. Morali su to da urade, ali uvek bila ta kontradikcija u Evropi o tome šta mislimo o politici unutar EU a kako je gledamo izvan EU. Postoji uvek brz način osude država koje nisu članice Evropske unije zbog nedemokratičnosti, a da su u isto vreme bili veoma tolerantni prema nedemokratskim praksama unutar EU.
- Sumnjam da će se EU umešati u sukobe u Španiji, osim ako oni ne eskaliraju mnogo više. Jedino ako postane nasilan sukob što ne mislim da će se dogoditi niti da to iko želi. Ovo nije jedini slučaj, postoji više sličnih ovome širom Evrope. Mnoge različite regije žele nezavisnost. I mislim da EU ne želi da otvori konzervu punu crva i kažu hajde da razgovaramo o nezavisnosti svih regija koje to žele. Ovo nije poželjan ishod za mnoge evropske zemlje - tvrdi Eklund.