Američki špijuni u srcu zastrašujućeg napada u Havani
Zastrašujući napadi na američko osoblje u Havani pogodili su središte špijunske mreže SAD na Kubi, pri čemu su obaveštajni operativci među prvim i najteže pogođenim, navodi danas AP.
Neimenovani pojedinci bliski situaciji kažu da su, kada su američki špijuni koji rade pod diplomatskim statusom prijavili da čuju čudne zvuke i osećaju još čudnije fizičke efekte, SAD shvatile da nešto nije u redu, prenosi američka agencija.
Napadi su počeli nekoliko dana nakon izborne pobede američkog predsednika Donalda Trampa u novembru 2016, ali je još nejasno kada tačno.
Nejasno je i da li su obaveštajci bili prvi koji su napadanuti, ili su samo prvi koji su to prijavili.
Pročitajte još:
* Rusi "izgustirani": Nova meta Amerikanaca i Kubanci?
* "Nemamo veze sa misterioznim napadima na američke diplomate"
Stejt department i CIA odbili su da komentarišu da li su obaveštajci na Kubi ugroženi, napominje AP.
Inače, SAD su pre tri dana naredile povlačenje oko 60 odsto osoblja iz svoje ambasade u kubanskoj prestonici zbog "specifičnih napada" na diplomate, i upozorile američke građane da ne idu na Kubu.
Šefica za odnose sa SAD pri kubanskom Ministarstvu spoljnih poslova Džozefina Vidal je odluku SAD da povuče osoblje iz ambasade u Havani okarakterisala kao ishitrenu, ocenivši da će ona uticati na bilateralne odnose, preneo je Rojters.
Dvadesetak službenika ambasade SAD u Havani ili članova njihovih porodica žalili su se na oštećenje sluha izazvano takozvanim "zvučnim" napadima i mnogi od njih su morali da se vrate u Ameriku na lečenje.
Kubanski ministar spoljnih poslova Bruno Rodriges preneo je prošle nedelje američkom državnom sekretaru Reksu Tilersonu da vlada Kube nema nikakve veze sa neobjašnjivim "napadima" na zdravlje američkih diplomata, dodajući da Havana još nema dokaze kako bi objasnila šta se dogodilo.