"Vesti" na diskusiji u Beču: Blagostanju i Srbi daju doprinos
Srpska zajednica u Austriji veoma je značajna za ovu zemlju i dala je ogroman doprinos blagostanju, ocenjeno je tokom diskusije na temu "Značaj parlamentarnih izbora 2017. za srpsku zajednicu u Austriji" u organizaciji Zajednice srpskih klubova u Beču i dnevnog lista "Vesti" koja je u sredu održana u austrijskoj prestonici.
Jozef Čap, zamenik šefa poslaničkog kluba Socijaldemokratske partije Austrije (SPOe) u austrijskom parlamentu je rekao da Srbe koji ovde žive tište isti problemi kao i Austrijance. Zajedničkim snagama treba rešavati probleme sadašnjosti, poručio je Čap, dodajući da treba gledati u budućnost, a ne u prošlost.
Izostali Zeleni i Neos
Na diskusiju bile su pozvane i ostale parlamentarne partije, ali se pozivu da sa srpskom zajednicom razgovaraju nisu odazvali Zeleni i Neos.
- I birači srpskog porekla žele radno mesto, stan koji mogu sebi da priušte, nije im važno šta se desilo pre više stotinu godina. Ne živi se od istorije - naglasio je on povodom zalaganja Slobodarske partije Austrije (FPOe) protiv jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.
Istovremeno je podsetio da je lično protiv priznanja nezavisnosti Kosova, kad je to uradila austrijska vlada 2008. pod rukovodstvom tadašnjeg šefa SPOe Alfreda Guzenbauera. On je istakao da treba obezbediti da se na Kosovu poštuju prava srpske manjine i sačuvaju manastiri i crkve. Rekao je da se SPOe trudi da ponudi građanima rešenje njihovih svakodnevnih problema. Naglasio je da je srpska zajednica deo Austrije i da treba da iskoristi pravo glasa koje ima, nebitno od toga za koga će glasati.
Maksimilijan Kraus, poslanik FPOe u bečkoj skupštini smatra da je srpska zajednica odlično integrisana i da je postala pozitivan deo austrijskog društva. Sa Srbima FPOe deli, kako ističe, zajedničke vrednosti, a to su hrišćanstvo i ljubav prema domovini.
- Za nas slobodarce je jasno da postoji puno glasača srpskog porekla, ali i ne vodimo posebnu kampanju za Austrijance migrantskog porekla, već za sve Austrijance - ukazao je Kraus na diskusiji kojoj je prisustvovao i Johan Gudenus, potpredsednik FPOe i zamenik gradonačelnika Beča.
Podsetio je da je FPOe bila jedina stranka na političkoj sceni Austrije koja je stala uz Srbiju i protivila se priznanju Kosova 2008. On je kazao da je za FPOe Kosovo deo Srbije i da bi ova stranka, što nažalost nije više realno, najradije revidirala odluku o priznanju.
- Ukoliko građani Srbije to žele mi podržavamo proširenje EU na tu zemlju. Smatramo da bi članstvom Srbije EU bila na dobitku - podvukao je on.
Franc Ferdinand Volf, kandidat Narodne partije Austrije (OeVP), nekadašnji poslanik u bečkoj skupštini istakao je da je srpska zajednica deo austrijskog društva i da treba da učestvuje u demokratskim procesima i na izborima.
- Izbori su mogućnost da utičete na predstojećih pet godina, odnosno postavite smernice za miran razvoj i blagostanje - podvukao je on.
Volf je ukazao da se na izborima za austrijski parlament ne rešava problem Kosova, već je to prilika da se donesu hrabre odluke za unapređenje društva i rešavanje postojećih problema u zemlji.
Zemljaci izađite na izbore!
Prisutnima su se obratili i srpski kandidati Darko Jurišić, koji se nalazi na listi SPOe i Nemanja Damnjanović iz FPOe. Damnjanović je podsetio da je on prvi poslanik u bečkoj skupštini rođen u Srbiji, koji je dobio šasu da uđe u politiku. Apelovao je na mlade da se više interesuju za politiku i angažuj, kako bi radili za našu i budućnost naše dece. Pozvao je Austrijance srpskog porekla da izađu na izbore, iskoriste svoje pravo glasa i glasaju za koga god žele.
- Zanima me šta partije nude da naša deca dobiju bolje mogućnosti u životu, obrazovanju i radno mesto. To da je Kosovo deo Srbije znamo u našim srcima, to se može rešiti samo u Beogradu. Važno je da mi Srbi u Austriji izađemo na izbore ovde jer se govori da nas je 300.000, a na prošlim izborima na glasačkim mestima se pojavilo svega 2.000 zemljaka - Darko Jurišić.