Oružjem protiv referenduma
Vlada u Madridu je odlučila da rasporedi jake policijske snage u Kataloniji kako bi zaustavila održavanje referenduma o otcepljenju te španske provincije. Kako u samoj Kataloniji nema dovoljno snaga, pojačanje je stiglo iz Andaluzije, a veliki broj građana Katalonije dočekao ih je razdragano na ulicama, mašući španskim zastavama, ali su se mogli videti i transparenti "pohvatajte ih".
Policija će biti raspoređena kod predviđenih biračkih mesta i ima ovlašćenja da silom spreči glasanje.
Iako Vlada Katalonije tvrdi da će glasanja u nedelju biti, španska vlada je rešena da to spreči uz argument da je reč o jasnom kršenju Ustava Kraljevine. U međuvremenu je i Ustavni sud Španije suspendovao sve referendumske zakone koje je doneo parlament u Barseloni.
Podsetimo, u pritvoru je već 14 visokih zvaničnika Katalonije, zaplenjeno je 10 miliona glasačkih listića. Ipak, separatisti ne odustaju.
- Danas mogu da vam kažem da referenduma neće biti. Celokupna logistika referenduma je demontirana - izjavio je Enrik Miljo, poverenik španske vlade za Kataloniju.
Opomena karanfila
U Barseloni su građani naklonjeni nezavisnosti izašli na ulice i delili karanfile, što je simbolično trebalo da podseti na revoluciju protiv vojne diktature u Portugalu 1974. godine kada je narod bacao na vojsku karanfile.
Da je stvar maksimalno zaoštrena svedoči i saopštenje državnog tužilaštva da će konfiskovati lična dokumenta građana koji bi došli na glasanje, pa potom pokretati postupke protiv građana.
Regionalni predsednik Katalonije Karles Pudžemon optužio je španskog premijera Marijana Rahoja da se ponaša "izvan okvira pristojne demokratije" u svojim naporima da spreči plebiscit. On je uporedio i ponašanje vlade u Madridu sa fašističkom diktaturom generala Fransiska Franka.
Istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je 70 odsto od sedam i po miliona Katalonaca za to da se referendum održi, a da je podela "za" i "protiv" nezavisnosti izjednačena. Na probnom referendumu pre tri godine glasalo je 2,3 miliona birača, od tada registrovanih glasača. Od izašlih, njih 80 odsto je bilo za nezavisnost Katalonije.
Tramp uz Rahoja
Američki predsednik Donald Tramp je primio u Vašingtonu Marijana Rahoja i podržao jedinstvo Španije.
- Mislim da bi bilo budalasto od Katalonaca da pokušaju da se izdvoje iz Španije koja je velika zemlja i trebalo bi da ostane ujedinjena - rekao je Tramp.