Rusija: Amerika pritiska, nećemo praviti ustupke
Optužbe SAD na račun Rusije zbog kršenja Sporazuma o otvorenom nebu nisu nove, Rusija ima recipročne zahteve, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov.
- Optužbe nisu nove. To što je sada objavljeno čuli smo od Amerikanaca i ranije. Radi se o tome da mi imamo brojne recipročne žalbe na račun SAD o nizu aspekata primene ovog sporazuma - rekao je Rjabkov novinarima.
On je istakao da postoje brojni "otvoreni predmeti".
- Otvoreni ne sa stanovišta da se o njima javno raspravlja, već da oni nisu našli svoje rešenje dodao je zamenik ministra. Rusija i Sjedinjene Američke Države održale su profesionalni dijalog u Beču o primeni Sporazuma o otvorenom nebu, ali umesto da ga produže, SAD su najavile ograničenja od 1. januara 2018. godine, rekao je on.
- Nekoliko meseci smo vodili profesionalni dijalog u Beču gde zaseda savetodavna komisija za otvoreno nebo, uz učešće ne samo SAD već i nekih drugih zemalja u potrazi za ovim rešenjima - naglasio je Rjabkov.
Prema njegovim rečima, u nekom trenutku je razmatrana mogućnost "izrade pristupa paketa za rešavanje i uklanjanje svih problema“.
- Umesto da nastavimo ovaj posao, SAD su sada najavile određeno pooštravanje uslova za letove naših aviona u okviru otvorenog neba. I mi shvatamo da će ova ograničenja biti uvedena od 1. januara 2018. godine - dodao je Rjabkov.
- Smatramo da ne postoje jednostrane prednosti u primeni ovog ugovora. Ovo je uzajamno koristan, neophodan i vredan dokument, koji je poželjno sačuvati. Ali SAD su ponovo pokazale svojim potezima da više vole da idu putem pritiska. Prirodno, pod pritiskom ne mogu da se razrade nikakve potrebne odluke i sa naše strane ne može biti nikakvih jednostranih ustupaka, to su osnove diplomatske aktivnosti - naglasio je Rjabkov.
Ranije je list "Volstrit džurnal“ objavio da se američke vlasti spremaju da uvedu ograničenja na letove ruskih vojnih aviona preko teritorije SAD u okviru Sporazuma o otvorenom nebu.
Sporazum o otvorenom nebu potpisali su u Helsinkiju 24. marta 1992. godine predstavnici 23 države-članice OEBS-a. Rusija ga je ratifikovala u maju 2001. godine. Potpisnice Sporazuma mogu da preleću preko teritorije drugih zemalja radi praćenja vojnih aktivnosti.
List tvrdi da američka strana priprema mere kao odgovor na "zabranu Kremlja na letove iznad Kalinjingrada“.