Dodik: Srbi, glasajte za Štrahea
Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, pozvao je pripadnike srpske zajednice u Austriji da na predstojećim parlamentarnim izborima glasaju za Slobodarsku partiju Austrije (FPOe) istakavši da je ta stranka već deceniju i više uz srpski narod.
- Podržavam aktivnosti zamenika gradonačelnika Beča. On ima veliko razumevanje za srpsku zajednicu, koju pozivam da podrži FPOe na sledećim izborima. Nailazimo kod njih na razumevanje za našu poziciju. Za razliku od ovog vremena treba naglasiti da su oni to razumevanje imali i pre jedne decenije - podvukao je on posle razgovora s Johanom Gudenusom, zamenikom gradonačelnika glavnog grada Austrije i potpredsednikom FPOe.
Gudenus je kazao da je uvek čast primiti predsednika RS, koji je dobar prijatelj glavnog grada Austrije i FPOe.
Zet Republike Srpske
Johan Gudenus je "zet RS", jer je njegova supruga Tajana, sa kojom pre nekoliko meseci venčao u hramu Hrista Spasitelja u Banjaluci, poreklom iz tog kraja. Kao što su "Vesti" ranije pisale, na svadbi Johana Gudenusa i Tajane u Banjaluci gost je bio i Milorad Dodik. Gudenus ga je tada pozdravio rečima:
"Dobro došao, predsedniče, pozdravlja te zet Republike Srpske!"
Gudenus je kasnije sa suprugom bio gost kod Dodika za Đurđevdan, na krsnoj slavi.
Preneo je da je razgovarano o daljem produbljivanju odnosa dve zemlje i naroda.
- Verujem da smo u Beču pronašli dobru osnovu jer mnogo Austrijanaca srpskog porekla i Srba živi ovde, koji su postali veoma važni sastavni deo našeg društva. Mi se borimo za svaki glas. U Beču ima oko 150.000 Srba, a u Austriji oko 300.000. Mnogi od njih postali su državljani i mogu da glasaju. Svi su deo našeg društva i prijateljstvo između naša dva naroda je istorijsko i zbog toga se mora negovati - rekao je Gudenus.
Ukazao je da je sa Dodikom razgovarao i o porastu islamizacije u Evropi, pitanje u vezi s kojim se od šefa RS može dosta naučiti.
Gudenus je rekao da se radi o odbrani zajedničkih vrendosti, koje su sada u opasnosti kao nikada ranije.
- Svi evropski hrišćanski narodi treba da rade na očuvanju tih vrednosti - zaključio je on.
Dodik je ocenio da Bosna i Hercegovina ne preduzima dovoljno, niti deluje preventivno protiv povratnika sa ratišta u Siriji koji su se borili na strani Islamske države. On je ukazao da u BiH postoji zakon koji predviđa kazne za lica koja se priključuju terorističkim organizacijama, ali da sarajevske vlasti ne preduzimaju ništa protiv povratnika, boraca Islamske države.
Zajedno protiv terorizma
Dodik je kazao da je pitanje bezbednosti prioritetna tema u Evropi i svetu, a posebno u BiH koja je, kako je poznato, bila rasadnik pripadnika muslimanske zajednice koji su se borili na strani Islamske države.
- Oni se sada vraćaju i predstavljaju opasnost. Želimo da se zna da pratimo način na koji deluju i šta rade.
S tim u vezi je kazao da je imao obavezu da upozna austrijske prijatelje da BiH ne preduzima dovoljno.
Ukazao je da u Austriji postoji mnogo organizacija koje radikalizujuće deluju na Balkanu i koje su u fokusu ovdašnje javnosti.
- Veoma je važno da budemo zajedno u antiterorističkoj koaliciji - podvukao je Dodik.