Lazanski: Ko to puca na Ruse!
Na komandnom punktu sirijske armije, u širem području grada Dejr ez Zor, poginuo je ruski general Valerij Asapov, savetnik sirijskog generalštaba. Mesto, komandni punkt, pogođeno je minobacačkim projektilom koji su ispalili teroristi Islamske države. U razmaku od samo sedam dana ovo je već drugi direktan udar na rusku armiju u Siriji.
Pre nekoliko dana teroristi su opkolili i pokušali da zarobe vod ruske vojne policije, njih 29 vojnika i starešina, ali im to nije uspelo. Sada su uspeli da ubiju ruskog generala.
Oba slučaja pokazuju da teroristi u Siriji prelaze na otvoreni rat sa ruskim snagama u toj zemlji i da u tome imaju snažnu, pravovremenu i vrlo preciznu obaveštajnu podršku zapadne koalicije, odnosno Amerikanaca. Jer, kako bi drugačije teroristi "napipali rupu“ u borbenom odbrambenom rasporedu sirijske vojske i kroz taj prostor izvršili proboj sa tenkovima, artiljerijom i oklopnim automobilima, proboj-uklinjavanje od čak 12 kilometara u raspored sirijske armije da bi opkolili ruske vojne policajce. Neko je teroristima dao na uvid satelitske snimke rasporeda sirijske armije i voda ruske vojne policije. Pošto Islamska država još uvek nema svoj satelit za izviđanje u svemiru, onda nije teško pogoditi ko je teroristima pružio obaveštajne usluge.
Pogoditi komandni punkt sirijske vojske u Dejr ez Zoru minobacačkim projektilom i ubiti ruskog generala znači da su teroristi, zahvaljujući elektronskom praćenju radio-veza, znali da se general Asapov nalazi baš na tom mestu i da su koordinate te pozicije dobili satelitskim izviđanjem. Ko im je to omogućio, ili su "turbandžije“ u međuvremenu lansirale satelite za izviđanje i praćenje radio-veza?
Ova dva slučaja nameću Moskvi ozbiljno razmišljanje o zapadnim "partnerima“ u Siriji, "partnerima na zajedničkom zadatku“ u borbi protiv terorizma. Uostalom, brzo ćemo videti kako će Moskva odgovoriti na pogibiju svog generala.
Izbori u Nemačkoj su pokazali pad popularnosti dveju najvećih stranaka i ulazak krajnje desnice u Bundestag. Šta to znači za EU, za Balkan i za Rusiju? Hoće li Nemačka i dalje držati vodeću ulogu u EU?
Verbalni rat između Severne Koreje i SAD preti da se pretvori u pravi rat. Da li je moguć scenario po kom bi SAD izvršile masovan konvencionalan udar po objektima raketno-nuklearnog kompleksa Severne Koreje, a da Pjongjang odgovori po određenim ciljevima u Južnoj Koreji, takođe samo konvencionalnim oružjem? Da sukob ne eskalira u nuklearni rat? Da ga i jedna i druga strana "doziraju“ tek toliko da se posle cele serije pretnji i uvreda pronađe elegantna izlazna strategija iz krize za obe strane.