Turska kao Srbija: Mladi obrazovani Turci masovno beže iz "Erdoganovog raja"
Sve više visokoobrazovanih Turaka odlučuje da emigrira, i taj broj raste već nekoliko godina, pa sada predstavlja "pravi problem za zemlju", kaže sociološkinja Ulas Sunata, stručnjak za migratorne tokove koja naglašava da nema zvaničnih podataka o tome.
"Šta da radim u zemlji u kojoj nema pravde"?
- Odlazak mladih stručnjaka iz raznih oblasti postavlja ekonomska, ali i socijalna i pitanja kulture, jer su oni nosioci "univerzalnih vrednosti kao što su ljudska prava, pa njihov odlazak podrazumeva slabljenja tih vrednosti" u Turskoj - naglasila je Sunata.
Desetak Turaka s kojima je AFP razgovarao o njihovoj nameri da se isele, i oni koji su to već uradili, svoju odluku objašnjava nedostatkom mogućnosti za zapošljavanje u svojoj zemlji, kršenjem individualnih sloboda i jačanjem konzervativnosti.
Stopa nezaposlenosti je visoka (10,2% u junu 2017), posebno među mladima (20,6% od 15-24 godina), a kritičari insistiraju da je budućnost mladih neizvesna zbog nejasne sudbine ekonomskih reformi.
Erdogan je krajem jula rekao da "odliv mozgova" utiče na sve muslimanske zemlje: "Gubimo naše najinteligentnije studente u korist Zapada", rekao je on, ne pominjući Tursku. Situacija se pogoršavala s jačanjem velike čistke posle pokušaja državnog udara jula 2016. godine, uz hapšenje više od 50.000 ljudi i otpuštanje više od 140.000.
Jedan 33-godišnji profesor engleskog od pre nekoliko meseci se priprema da s porodicom - ženom i sinom, napusti svoju zemlju.
On kaže da "zaslužuje bolje uslove za život" i pita: "Zašto bih trpeo ako su mogućnosti drugde bolje? Šta da radim u zemlji u kojoj nema pravde?".
Sagovornici AFP kažu da je odseljavanje u inostranstvo sve češća tema u razgovorima, pre svega među diplomcima.
- Veće su šanse će oni biti prihvaćeni u zemlji u koju odu. Odlazak podrazumeva rizike, a to mogu da podnesu pre svega mladi, diplomci. Uz to procedura odlaska je dugačka i naporna - zaključuje Sunata.