U Nemačkoj 11.000 lažnih sirijskih pasoša
Nedeljnik "Bild am Zontag" je svojevremeno objavio reportažu o tome kako je na vrhu izbegličke krize u oktobru 2015. godine njihov reporter Maksimilijan Kivel, uz saglasnost advokata i bezbedonosnih službi, u jednoj tamošnjoj susednoj državi kupio lažni sirijski pasoš kako bi dokazao koliko je lako doći do tog dokumenta.
Još u to vreme bilo je glasina da su mnogi teroristi, kriminalci, ali i obični građani drugih država pokupovali pasoše ratom zahvaćene zemlje sa kojima bez ikakvih problema putuju svetom.
Posao cveta
Mnogo posla, malo ljudi
Jedan od službenika policije je opisao proceduru kako se proveravaju sumnjivi pasoši - od toga da li je serijski broj na listi ukradenih, do provera grafike i oštećenja korica. "U poslednje vreme imamo veliki broj kontrola. Zatim proveravamo vlasnike i tražimo njihov pravi identitet. Sve ovo zahteva jako mnogo posla, a osoblja za to jednostavno nemamo. Kako onda da sve bude u redu?"
Pasoši su originalni, a u njih preprodavci unose lažne podatke i prodaju ih na crnom tržištu.
Ovog vikenda je isti nedeljnik objavio poverljivi izveštaj Savezne kriminalističke službe (BKA), namenjen Ministarstvu unutrašnjih poslova i vrhu policije, koji potvrđuje da je veliki broj nosilaca lažnih dokumenata u Nemačkoj.
U dokumentu se navodi da je "prema saznanjima BKA oko 11.000 lažnih pasoša sa sledećim serijskim brojevima palo u ruke Islamske države", a zatim dolazi duga lista sa oznakama ukradenih blanko dokumenata - među kojima je i onaj koji je nemački reporter kupio 2015. godine. Ukupno su otuđena 18.002 dokumenta, dakle osim ID, bilo je i drugih kradljivaca.
Stigli atentatori
Ekspert za pitanja terorizma Malte Rošinski smatra da je "gotovo sigurno da osobe snabdevene lažnim pasošima koje su dobile od ID imaju nameru da počine napade u Evropi" i kao primer navodi atentatore u Parizu. Iz BKA takođe potvrđuju ovu opasnost: "Razvoj situacije u vezi sa izbeglicama je pokazao da terorističke organizacije koriste priliku da neotkriveno pošalju atentatore i njihovu podršku u Evropu i Nemačku", stoji u odgovoru na pitanje "Bilda".
Portparol BKA, međutim dodaje da se "po pravilu ovi dokumenti koriste za ilegalno useljenje, bez daljih motiva kao što je izvođenje terorističkog napada".
Savezni biro za migraciju i izbeglice je saopštio da je u toku 2016. godine provereno preko 81.000 sumnjivih pasoša i nađeno 8.625 falsifikovanih. Dakle, toliko ljudi sa lažnim identitetom je u Nemačkoj - a u tu brojku nisu uračunati ovde pomenuti ukradeni pasoši u vlasništvu ID. O njihovom broju BKA nije želeo da izda bliže podatke.
Kako je nemački reporter kupio pasoš?
Maksimilijan Kivel se u oktobru 2015. godine preko aplikacije Vots Ap raspitivao da li bi mogao da nabavi sirijski pasoš. Dobio je poruku "Pošalji mi sliku i ponesi 1.000 evra". Tri nedelje kasnije imao je sastanak u jednom kafeu u gradu susedne države sa Sirijom sa dva čoveka, koji su mu doneli lažnu ličnu kartu i pasoš sa imenom Mahmud Darviš, koji je rođen u Homsu. "Hvala ti, brate", rekao je jedan od prodavaca pre nego što su otišli. Sve je trajalo manje od pet minuta.