"Vesti" u Nemačkoj: Dve decenije bratske sloge
U velikoj luksuzno opremljenoj sali srpskog restorana Trokadero, u gradskoj četvrti Vinhorst u Langenhagenu, humanitarno udruženje Pomoć za mladi život svečano je obeležilo 20 godina postojanja. Udruženje je 1996. osnovano, a 1997. registrovano kao humanitarno udruženje, ali je vremenom zbog promenjenih okolnosti preraslo u samostalnu nevladinu organizaciju za razmenu mladih.
Saradnja koju su započeli mladi iz Langenhagena pre 10 godina krunisana je potpisivanjem ugovora o partnerstvu Bijeljine i Langenhagena.
Gradonačelnici
Da iza 20 godina rada stoje vidni rezultati govori i činjenica da su na proslavu jubileja stigli svi gradonačelnici Langenhagena, a iz Bijeljine delegacija sa gradonačelnikom Mićom Mićićem i autobus pun mladih svirača, pevača i folklornih igrača. Iz Bijeljine su stigli i oni koji su prijateljstvo u tom gradu kovali od samog početka, a to su pre svega majka udruženja Radmila Nikolić i suosnivač Ibro Imširević, u to vreme predsednik Islamske verske zajednice u Bijeljini.
Prijateljstvo najvrednije
- Ako nešto postoji 20 godina znači da nešto i vredi. Uveren sam da će se saradnja i prijateljstvo nastaviti kada više i ne bude ovih današnjih garnitura - rekao je za "Vesti" gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić.
Među one koji su deo sebe ugradili u most prijateljstva i koju su građani Langenhagena srdačno primili se ubraja i Slavka Mitrović, portparol Skupštine opštine Bijeljina, i Ramo Smajlović, koji je odrastao sa udruženjem Pomoć za mladi život. Imao je samo 10 godina kada je u Langenhagen došao prvi put. Ramo danas ima 28 godina, ali je uvek ostao "naš Ramo" - dete udruženja i grada Langenhagena.
Med sa krova većnice
U Langenhagenu je tradicija da se na tavanu Gradske kuće uzgajaju pčele, i da med može da poklanja samo gradonačelnik osobama koje on nekim povodom odabere. Povodom 20-godišnjeg jubileja udruženja Pomoć za mladi život, med sa krova Rathausa dobio je zamenik gradonačelnika Vili Mine, koji je u Bijeljini boravio 15 puta. Odmah po primanju poklona Mine je od članova udruženja dobio novo ime - Slatki Vili.
Sala je bila puna, a između mnogo govornika za kratko osveženje pobrinuo se Orkestar harmonikaša Manfreda Ungera, umetničkog direktora Muzičke škole Langenhagen, i orkestar ansambla KUD Semberija koji je cele večeri igrao, pevao i uspešno izveo program koji je osmislio njihov umetnički direktor Goran Perkić.
Govore su prvo održali gradonačelnici Mirko Hojer i Mićo Mićić, a sledili su Karl-Hajnc Klare, zamenik predsednika Parlamenta Donje Saksonije, Petra Rudscuk, zamenica predsednika Regije Hanover, Vili Mine, zamenik gradonačelnika Langenhagena, i Gabi Janke, profesorka gimnazije u kojoj je udruženje poniklo, a koja i danas rukovodi saradnjom gimnazije sa školama u Bijeljini.
- Posebno pozdravljam svoje prethodnike Valtrud Krikenberg i Fridhelma Fišera koji su prvi podržali rad udruženja, a naravno i svog zamenika Vilija Minea koji godinama neguje naše prijateljstvo sa Bijeljinom. Posebno sam srećan da su ovde i mladi iz Bijeljine koji su most spajanja dva grada - rekao je između ostalog gradonačelnik Lagenhagena Mirko Hojer izražavajući divljenje sedmorici gimnazijalaca koji su osnovali udruženje koje je uspelo da dve decenije uspešno radi.
Daniel se uplašio Bosanaca
- Kad sam bio prvi put u Beograd sam stigao avionom, a u Bijeljini, zajedno s vršnjacima iz Bosne, seli smo u autobus i pošli u Sarajevo i Sutomore. Bosanci su u autobus ušli glasno i čim su seli dohvatili su harmoniku, počeli da sviraju, pevaju i vrište. Imao sam tada 14 godina i moram priznati da sam se bio uplašio. Hvala svima koji su doprineli da smo postali prijatelji - ispričao je Daniel, danas student na Lajbnic univerzitetu u Hanoveru.
Dobri ljudi
- Iz Lagenhagena nam uvek stižu dobri ljudi. Naši gradovi su već 10 godina pobratimi - naglasio je Mićo Mićić, kojem je kolega Hojer uručio specijalnu Povelju desetogodišnjice.
Karl-Hajnc Klare, zastupnik predsednika Pokrajinskog parlamenta, istakao je da načela udruženja solidarnost, humanost i zajedništvo doprinose prijateljstvu i dve države, a Petra Rudscuk, zamenica predsednika Regije Hanover, izrazila je potrebu da se ta načela danas u vreme masovnog kretanja izbeglica još više pojačaju. Zanimljive priče ispričali su gimnazijalci koji su posetili Bijeljinu i BiH, a njihova profesorka bila je ponosna da su dr Željko i student Danijel bili đaci njene gimnazije.
- Neka vaša ruka dodirne sve kontinente, biće nam svima bolje - poželeo je Goran Perkić, umetnički rukovodilac Semberije.
Bogat program Semberije
Članovi KUD-a Semberija, iako su imali teško veče, uspeli su da goste dobro zabave i da im predoče deo balkanskog folklora, narodne pesme i klasične muzike, koje su izvele solistkinje Nada Marjanović i Mirela Gernac i duet Andrijana Spasojević i Neda Marjanović.
Publika je naročito dobro primila vesele šopske igre, igre iz istočne Hercegovine, Svadbene običaje iz sela Koretište (Gnjilane) i šaroliku običajnu duhovnu koreografiju iz sela Duboka pod nazivom Dubočke kraljice.