"Vesti" u Švajcarskoj: Džejlu proteruju u Crnu Goru jer je "preskupa"
Džejli Ledinić (17) i njenoj majci iz Vintertura preti deportacija u Crnu Goru zbog toga što su potraživale "previše socijalne pomoći", prenose mediji u "zemlji satova". Njih dve su došle u Švajcarsku 2003. godine, nakon što se majka udala za jednog Švajcarca, ali se u međuvremenu razvela od njega i više nije imala nikakvu finansijsku podršku.
Iako je majka povremeno radila kao čistačica, ona i kćerka su bile upućene na socijalnu pomoć. Džejla, koja već godinu dana radi praksu za negovateljicu, smatra da je to bio razlog da ona i majka budu proterane. Za ovu 17-godišnjakinju je odluka nadležnih organa neshvatljiva.
- Za devet meseci sam punoletna i mogla bih da ostanem u zemlji. Ured za migraciju, međutim, smatra da moj slučaj nije presedan. Kako je rekla za švajcarski portal, u Crnoj Gori ima samo jednu tetku.
- Moje kolege, porodica, svi su ovde u Švajcarskoj. Ne znam čak dobro ni srpski da govorim. Crna Gora je "strana zemlja sa kojom je jedva nešto spaja", izjavila je ona.
Kada slučaj postane izuzetak?
Državni sekretarijat za migracije upućuje na Uredbu o prijemu, boravku i zapošljavanju prema kojoj neki slučaj može da dovede do boravišne dozvole. Da bi se to procenilo, uzima se u obzir integracija, poštovanje zakona, porodična i finansijska situacija, volja da se učestvuje u ekonomskom životu i za sticanje obrazovanja. Takođe, vreme provedeno u Švajcarskoj, zdravstveno stanje i mogućnost za reintegraciju u matičnoj zemlji su relevantni za odluku o boravku.
Prijateljica Džejline majke, kao i jedna tetka u Švajcarskoj su pristale da uzmu devojku kod njih kako ne bi otišla iz zemlje, ali su nadležni organi bili protiv.
- Smatram to neprihvatljivim, jer sam odlično integrisana, nemam ništa u kaznenom registru. Ujedno, posao za koji se obučavam je socijalne prirode - rekla je Džejla.
Nadležni Ured za migraciju nije želeo da komentariše ovaj slučaj i ukazao je da postoje uputstva za korišćenje u zavisnosti od socijalne pomoći. Strancima koji u kontinuitetu žive više od 15 godina u Švajcarskoj dozvola boravka ne može da bude oduzeta čak i ako su na teretu države. Međutim, majka i kćerka Ledinić su u Švajcarskoj "tek" 14 godina.
Stroga uputstva
U uputstvima se navodi da dozvola boravka može da se opozove i u slučaju kada se u roku od dve-tri godine primi preko 80.000 franaka na ime socijalne pomoći. Džejla je opet izjavila da je njena majka za više godina primila ukupno više od 90.000 franaka.