Jezive priče žena vojnika u SAD: "Samo sam podigla pantalone i nastavila da radim"
Od ukupnog broja aktivnih američkih vojnika žene trenutno čine oko 14 odsto, dok ih među populacijom veterana ima oko osam odsto. Njihova vojna služba uglavnom je kratkog veka, ali traume sa kojima žive po odlasku iz vojske su dugotrajne. I bolne. Veliki broj njih nakon skidanja uniforme očekuje život na ulici, borba za egzistenciju i traume od seksulanog zlostavljanja.
Njihove sudbine fotografijom pokušala je da dočara fotograf Meri Kalvert. U razgovoru sa ženama čiji je svakodnevni život fotografisala otkrila je seksualno zlostavljanje koje u vojsci ima i svoj naziv - MST (Military Sexual Trauma), i uglavnom prolazi nekažnjeno ili čak neprijavljeno.
Zlostavljanje pa ulica
Jedna od onih koje nisu prijavile zlostavljanje bila je i Luri Hors koja je tada imala samo 19 godina. Radila je kao mehaničar na bombraderu B-29 kada ju je silovao jedan od kolega iz njenog tima. Kako je ispričala, samo je obukla pantalone i vratila se poslu, jer je znala da neće biti kažnjen.
Pročitajte još:
* Za šta se to Ameri spremaju: Nova verzija atomske bombe (VIDEO)
* Trampov savetnik: Milošević je 1999. znao svaki naš potez, Srbi su nas obaveštajno nadigrali!
Da ovaj problem nije skorašnji, već duboko ukorenjen u američkoj vojsci, pokazuje i priča Paule Anderson. Ona je pre 20 godina, tokom službe u Koreji doživela seksulano zlostavljanje. Kolega je drogirao i silovao, ali nakon što je prijavila slučaj nadređenima, ona je bila ta koja je snosila posledice. Vraćena je nazad u Ameriku, optuženi nije odgovarao, a Paula je svoju vojnu službu završila nakon samo šest godina.
Pored trauma seksualnog zlostavljanja, po izlasku iz vojske žene najčešće čeka - ulica. Kako navodi udruženje "Nacionalna koalicija za žene veterane beskućnike" žene veterani najbrže su rastuća grupacija među beskućnicima u SAD, a očekuje se da će taj procenat rasti u narednim godinama.
To pokazuju i trenutne sastistike - 2006. godine 1.380 žena veterana bile su beskućnice, a već 2010. taj broj je skočio na 3.328. Ova organizacija trudi se da obezbedi bonove za hranu za žene koje ne mogu same da se prehrane, ali kaže da je to sve teže, jer je sve veći broj korisnica njihovih usluga.
Rekordni broj prijava za seksualno napastvovanje
Ove godine u američkoj vojsci prijavljen je rekordan broj seksualnih napastvovanja, objavio je Pentagon u maju 2016. godine, nazvavši to potvrdom poverenja zaposlenih u vojsci u sam sistem.
O problemu seksualnog napastvovanja u američkoj vojsci mediji su počeli intenzivnije da pišu nakon što je javnost potresao skandal kada je jedan od vojnika, iz osvete zbog raskida, delio fotografije koleginice vojnika na kojima je naga po internetu.
Tokom 2016. godine prijavljeno je 6.172 slučaja seksualnog napastvovanja, u odnosu na 6.082 koliko je prijavljeno godinu dana ranije. Samo četiri godine ranije, 2012. prijavljeno je upola manje - 3.604 slučaja.
Fotografije koje je Meri Kalvert zabeležila možete pogledati OVDE.