Australija glasa o istopolnim brakovima, SPC poručuje: Božji zakoni iznad ljudskih
Uporedo sa pripremom opšteg skorašnjeg plebiscita u kojem će se Australijanci izjašnjavati da li ili ne odobravaju zakonsko ozvaničenje brakova osoba istog pola, oglasila se i ovdašnja mitropolija Srpske pravoslavne crkve sa izričitom porukom da "neće podržavati ništa drugo osim onoga što je ustanovio sam Gospod Bog".
U jednom od do sada najozbiljnijih saopštenja, Mitropolija na svom vebsajtu (soc.org.au) ističe, uz ostalo, da "skorašnji pokret za izmenu smisla, shvatanja i definicije braka nije nastao spontano u narodu, još manje u akademskim i religijskim krugovima, već se globalno nameće odozgo, političkim kanalima i sredstvima".
Vrh Srpske crkve za Australiju i Novi Zeland napominje i činjenicu da se glasanje naroda organizuje uprkos činjenici da ogromna većina stanovnika potiče, živi i praktikuje tradicionalni prirodni brak. Takođe i da "ovo pitanje ne dolazi od naroda već relativno malih, ali politički uticajnih krugova".
"Mi smo dužni kao hrišćani da - u svetlu božanskog otkrovenja - damo odgovor kada nas pitaju za naše verovanje", kaže se u saopštenju i navode biblijski citati koji pod svetom tajnom braka podrazumevaju vezu muškarca i žene (od 1. knjige Mojsijeve 2, 18-25, poslanice Jovanove 2,11 do prve poslanice Petrove 3, 15).
Na osnovu Svetog pisma, podseća se na notornu činjenicu da "od postanja sveta brak jeste i biće samo savez muškarca i žene".
U vezi s tim, Srpska crkva upozorava da "neće priznavati i blagosiljati ništa drugo umesto onoga što je ustanovio sam Gospod Bog". Uz ostalo, podseća se i da će se praksa gej-brakova "mnogostruko odraziti na naše porodice, a posebno na našu decu i buduće generacije".
"Ono što se predlaže je legalizacija greha. Svaki greh ne mora biti istovremeno i prestup protiv ljudskih i državnih zakona; ali je mnogo opasnije kršiti Božje zakone nego ljudske. Izbor između dobra i zla može praviti samo u slobodi koju nam je, kao ljudima, Bog i Tvorac naš darovao, i on ne može biti stvar politike, trgovine, pregovora ili dogovora", poručuje se nedvosmisleno iz Srpske crkve.
Rokovi plebiscita
Prošli četvrtak bio je poslednji dan za prijave u biračke spiskove onih koji su tek stekli pravo glasa.
- Utorak, 12. septembar, počinje slanje obrazaca za glasanje.
- Sreda, 11. oktobra, rok za traženje zamene oštećenih ili izgubljenih obrazaca.
- Petak, 27. oktobar, poželjan rok za vraćanje glasačkih listića.
- Utorak, 7. novembar, krajnji rok za vraćanje listića.
- Sreda, 15. novembar, objavljivanje rezultata ankete.
NAPOMENA: Glasa se poštom sa "da" ili "ne". Glasanje nije obavezno, ali i zagovornici i protivnici ideje o ozvaničenju brakova istog pola smatraju da je važno da se javnost izjasni.