Francuska vlada silom brani Zakon o radu: Za suzavac 22 miliona evra
Francusko ministarstvo unutrašnjih poslova sprema se da silom i o trošku poreskih obveznika nametne novi zakon o radu. To potvrđuje i oglas o javnoj nabavci Ministarstva unutrašnjih poslova Francuske: vlada plaća 22 miliona evra nabavku granata sa suzavcem za potrebe žandarmerije i policije.
Da li predsednik Makron pretvara svoj mandat u bitku protiv građana, pitaju se mnogi. Prvo je njegova stranka Republika u pokretu, uz podršku "velikih" medija i donatora iz korporacijsko - bankarskih grupa, uspela da osvoji većinu u parlamentu, koji je potom poslušno izglasao ovlašćenje vladi da dekretom nametne novi zakon o radu, što će biti sprovedeno na jesen.
Sada se vlada, ali i sindikati, očigledno pripremaju za - ulične sukobe.
Jeftini radnici sa Istoka
Zagovornik neoliberalne ideologije surovog kapitalizma po kojoj se tržište samo organizuje, predsednik Makron sada namerava da ode u drugu krajnost. Naziva to "liberalizacijom tržišta rada". Pritom, sindikati su već odavno oslabljeni, njihovi lideri kompromitovani, a kao ključno oružje tu je i radna snaga iz istočnoevropskih država koja radi za vrlo niske plate, a poslodavac im plaća niske doprinose po zakonima iz zemalja njihovog porekla.
Novi zakon o radu zapravo će predstavljati francusko preuzimanje srodnih nemačkih propisa.
Pre svega, razbija se definitivno sindikat po granskim grupama privrede. U svakom preduzeću radnici će pregovarati i glasati o merama i predlozima koji se tiču trajanja radnog vremena i ostalih osnovnih radničkih prava. Uprošćeno rečeno, poslodavac će otpuštati radnike po svom nahođenju.
U situaciji kad na tržištu rada ima više onih koji traže posao, nego onih koji ga nude, odnos snaga je jasan - radnici će se naći u situaciji da ih poslodavci ucenjuju u stilu "ako nećeš da radiš pod ovim uslovima - ima ko hoće".
Večito vanredno stanje
Makron je pripremio i dodatna sredstva borbe protiv naroda, poput mera kojima će se vanredno stanje pretvoriti u redovno. Vlada će onda moći da zabrani masovna okupljanja - u ime borbe protiv terorizma. Tako će predsednik i njegova vlada koju vodi bivši nuklearni lobista Filip Eduar, moći "na miru" da sprovede novi zakon o radu.
Francuska je zemlja u kojoj je nezaposlenost visoka već 30 godina. Poslodavac veoma teško može da otpusti radnika koji je stalno zaposlen, čak i ako je ovaj prekršio radnu disciplinu. Ovo je uticalo na rast nezaposlenosti, jer je radnik prezaštićen, a poslodavac se teško odlučuje da ga zaposli za stalno. Poslodavci zato radije zapošljavaju na određeno vreme, a sa takvim ugovorom - agencija neće da iznajmi stan, niti banka da dodeli kredit.