Kriza za jedan dan
Tačno u podne juče su u telefonskom razgovoru makedonski premijer Zoran Zaev i srpski predsednik Aleksandar Vučić raščivijali poslednji diplomatski incident. Oni su se dogovorili da sve buduće sporove rešavaju dijalogom.
Posle upadljivog ćutanja o odluci Srbije da celokupno osoblje svoje ambasade u Skoplju povuče u Beograd na konsultacije, konačno su se oglasili predstavnici Makedonije. Oni su demantovali optužbe srpskih zvaničnika o "prisluškivanju i neprijateljsko-obaveštajnim potezima" prema Srbiji.
- Makedonska vlada nikad nije imala nameru, niti je dala upustva za izvođenje bilo kakvih kontraobaveštajnih aktivnosti protiv ili na račun bilo koje susedne zemlje, uključujući i Republiku Srbiju - izjavio je makedonski premijer Zoran Zaev.
Potezi očajnika
Ministar spoljnih poslova Makedonije Nikola Dimitrov tvrdi da je još u nedelju, odmah nakon što je Srbija povukla osoblje iz ambasade, pokušao da razgovara sa srpskim kolegom, ali mu se Ivica Dačić nije javljao.
Zbog ovakvih poteza srpskih zvaničnika ne čudi što i domaći analitičari slučaj ocenjuju kao "potez očajnika".
- Ovo je za mene samo kreiranje atmosfere straha i panike. I onda mi, kao faktor mira i stabilnosti u regionu, proizvodimo neke krize koje potom rešavamo - ocenjuje istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Bojan Elek.
Na pitanje da li je vlada u Skoplju sklapala dogovore sa albanskom manjinom nauštrb srpskih interesa, Zaev je takođe uzvratio da su to "lažne vesti".
U svakom slučaju, juče je u telefonskom razgovoru, Zaev izašao na crtu predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, i dvojica lidera imala su priliku da razjasne nesporazume.
Teorija zavere
U svom prepoznatljivom maniru oglasila se i Evropska komisija, pozivajući obe države da "pokažu uzdržanost i mirno reše sporna pitanja u duhu dobrosusedskih odnosa".
Zapadni mediji su konkretniji i ceo događaj ocenjuje kao već "viđenu predstavu srpskih vlasti".
Tako Dojče vele navodi da se "u pravilnim vremenskim intervalima javnost podiže na noge zaverama protiv vlasti i predsednika Srbije Aleksandra Vučića u kojima, navodno, pored država iz susedstva učestvuje i strani faktor".
Veče pre toga, predsednik Srbije na državnoj televiziji uveravao je naciju da Beograd ovako radikalan potez nije povukao iz hira, ali u suštini nije otkrio konkretne razloge. Ponovio je da Srbija Makedoniji želi sve najbolje, iako je Skoplje priznalo otcepljenu južnu srpsku pokrajinu i iako će glasati za prijem Kosova i Metohije u Unesko.
- Samo nemojte više da pričate da nas volite, a glasate uvek protiv nas. Mi protiv vas ništa nismo uradili. Priznali smo vas pod vašim ustavnim imenom suprotno volji zemalja EU i to pokazuje koliko je prijateljstvo Srbije i zašto su Srbi najpopularniji narod u Makedoniji - rekao je Vučić, poručujući: "Teško da će odnosi dve zemlje biti na najvišem nivou, ali će biti pristojni."