Poraz Amerike: Iz ovog rata Asad je izašao kao pobednik
SAD su sve dalje od svog kursa protiv sirijskog predsednika Bašara al Asada, a on je u poslednje vreme sve samouvereniji, ocenjuje "Dojče vele" i dodaje da Asad postavlja uslove državama koje žele da uspostave nove odnose s njegovom zemljom.
Navodi se da je Asad održao samouveren govor pred više desetina diplomata Sirije. Između ostalog, rekao je i da neće biti saradnje sa zemljama koje "nisu jasno raskinule svoje veze sa terorizmom".
Reč je o mnogo država - pre svega o nekoliko njih sa arapskog poluostrva. Tu je i više evropskih država, kao i SAD. Asad sve njih optužuje da "sarađuju s teroristima".
Pročitajte još:
* Amerika u problemu: Ili sa Rusijom, ili napuštanje Sirije
* "Ako napadnemo Asada, sukobićemo se sa Rusijom"
* Da li se svet sprema za rat: Tramp potegao oružje, šta je sledeće?
Teroristički napadi kao poklon
DW navodi da predsednik Sirije ima razloga za optimizam: govor je održao samo tri dana nakon što je džihadista u Barseloni kombijem ubio 15 osoba, dok je više od 100 povređeno. Prema oceni DW, napadi kao taj za Asada predstavljaju neku vrsta "poklona". Oni doprinose tome da dojučerašnji neprijatelji sirijskog predsednika na njega počinju da gledaju kao na potencijalnog partnera.
- Na Zapadu skoro da ne prođe nedelja, a da Islamska država ne izvrši neki teroristički napad. Takve okolnosti prisilile su zapadne političare da promene svoje mišljenje o Siriji - rekao je Asad pred okupljenim diplomatama.
DW navodi da SAD već neko vreme tragaju za novim pristupom Siriji. Pre nekoliko sedmica američki predsednik Donald Tramp saopštio je da CIA prekida svoj program podrške Asadovim protivnicima. On je taj način reagovao na nedostatak uspeha CIA. Od više hiljada boraca koje su obučile SAD, na kraju se kao pouzdan partner pokazalo samo nekoliko.
SAD prilaze Rusiji
Prema analizi DW, nije Vašington prekidom tog programa samo signalizirao da se sve više distancira od Asadovih protivnika, već se SAD istovremeno sve više približavaju Rusiji koja je oduvek podržavala Asadovu vladu.
Navodi se da je američki ministar spoljnih poslova Reks Tilerson, iako je u intervjuu za američku televiziju Foks rekao da njegova zemlja i dalje "želi da spreči da Asad ostane na vlasti", dodao i to da SAD sa Rusijom imaju zajednički interes, a to je jedinstvena i stabilna Sirija. Međutim, iz ruske perspektive, to je moguće realizovati samo sa Asadom na čelu države.
DW ocenjuje da Trampova administracija okleva, isto kao i ona bivšeg predsednika Baraka Obame. Razlozi za to su jasni: u Vašingtonu se džihadističke trupe kao što su Islamska država i Al Kaida, doživljavaju kao ozbiljna pretnja.
"Džihadistički pokreti sveukupno, a ne pojedinci ili grupe, predstavljaju pretnju za SAD, Zapad i muslimanske zajednice", navodi se u projektu "Kritikal trets" konzervativnog analitičkog instituta "Amerikan enterprajz institjut".
Liban i Hezbolah u "sivoj zoni"
Izraelski list "Harec" je početkom avgusta objavio da su američke specijalne jedinice zajedno sa libanskom vojskom uvežbavale varijante sukoba sa jedinicama Islamske države. DW navodi da bi pritom trebalo podsetiti da je libanska vojska bliska paravojnim jedinicama Hezbolaha, a to je iranski saveznik.
"Liban i Hezbolah nalaze se u sivoj zoni", citira izraelski dnevnik analitičara Faksala Itanika iz Centra za Srednji istok "Rafik Hariri".
Itanik kaže da "Liban nije prava država - ali ni Hezbolah nije isključivo teroristička grupa".
DW navodi da takvu isprepletanost SAD ne mogu da zaobiđu. Uostalom, šef Hezbolaha Hasan Nasralah izjavio je za "Harec" da svet polazi od toga da će sirijska vlada ostati na vlasti. Prema oceni DW, sporne su političke posledice Obamine politike, a još više politike Trampove administracije prema džihadističkim pretnjama.
Problematičan izbor saveznika
U studiji vašingtonskog Instituta za proučavanje rata ocenjuje se da je, istovremeno, i približavanje Rusiji rizično. Navodi se da je problematičan pre svega izbor saveznika.
- Sunitski Arapi vide SAD kao partnera rusko-iranske koalicije, pa tako i Vašington smatraju odgovornim za zločine koje je počinila ta koalicija - navodi se u studiji.
DW zaključuje da se Asad, bar tako izgleda, za sada drži na vlasti. Uspelo mu je da se predstavi kao bedem protiv terorizma.
Međutim, ako suniti i dalje budu uvereni da se suočavaju sa savezom Rusije i SAD, onda će džihadizam da dobije još veći podsticaj. U tom slučaju, upozoravaju američki analitičari, sadašnji teror predstavlja samo prethodnicu jednog još brutalnijeg.