Sukob Beograda i Skoplja: Fitilj vodi do Zapada?
Dan nakon što je zvanični Beograd povukao celokupno osoblje ambasade u Skoplju, srpski zvaničnici nisu dali podrobnije objašnjenje, već su nastavili da insistiraju na optužbama da makedonske vlasti "ofanzivno deluju prema institucijama Republike Srbiji i osoblju srpske ambasade u celini".
U prvi mah mediji su objavili da je reakcija Srbije odgovor na saznanje da će Makedonija predložiti prijem Kosova u Unesko. Međutim, sada se insistira i na tome da je prisluškivan čak i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a sve to uz pomoć stranih sila, gde su posebno naglašene SAD.
Da je reč o prisluškivanju indirektno je potvrdio šef srpske diplomatije Ivica Dačić.
"Vučićeva politika balkanskog špijuna"
Bivši šef jugoslovenske diplomatije Vladislav Jovanović primećuje da je neobično da se povlače na konsultacije svi zaposleni u ambasadi.
- Može to da se dogodi iz bezbednosnih razloga, ali se obično ostavi makar jedan čovek i to je privremena mera. Mogući razlog je i demonstracija nezadovoljstva - ističe Jovanović.
Demokrate su konstatovale da je Srbija "pucala sebi u nogu", a bivši šef diplomatije Vuk Jeremić je tvitovao da je potez Beograda "diplomatski diletantizam i šarlatanstvo, svojstveno banana državama" i da smo "sve naše građane koji se ovih dana vraćaju iz Grčke ostavili bez konzularne zaštite".
Dačić je uzvratio da je za vreme Jeremića nezavisno Kosovo priznalo 86 zemalja dok je u poslednjih pet godina to učinilo svega 20.
Narodna poslanica Sanda Rašković Ivić se takođe oglasila na Tviteru ocenom da je na delu "Dačićeva topuz diplomatija" i "Vučićeva politika balkanskog špijuna".
Dačić sve zna
- Ne brine me to što će prisluškivati moj telefon, jer ja isto pričam i javno. Ali to može imati teške posledice po naše državne interese. Naime, cilj je da se dođe do lažnih optužbi da Srbija želi da inscenira neke sukobe u Makedoniji, dok je situacija zapravo sasvim obrnuta - rekao je Dačić.
Zato je, poentira srpski ministar, odluka Srbije da povuče osoblje ambasade zapravo poruka Skoplju "da sve znamo i šta su se dogovarali i šta su dogovorili, a to je nešto što se ne radi prijateljima".
Pioni velikih sila
Juče rano ujutro predsednik Srbije imao odvojene sastanake sa ambasadorima Nemačke i Velike Britanije, a dan ranije sa ruskim predstavnikom. Posmatrači su to doveli u vezu sa odlukom Beograda da povuče osoblje iz ambasade u Skoplju, zaključujući da je ona doneta pod pritiskom Rusije.
- To nije ništa novo, velike sile utiču na poslove u regionu, jer smo svi mi pioni na njihovoj šahovskoj tabli. Ne možemo da nastupamo s pozicije sile, niti da guramo prst u oko kao Kim Džong Un. Zato su prisutne stalne diplomatske konsultacije preko kojih i istok i zapad modeliraju srpsku diplomatiju, dok mi pokušavamo da ukažemo na sopstveni interes i da balansiramo - konstatuje Boško Jakšić.
Spoljnopolitički komentator Boško Jakšić misli da su objašnjenja srpskih zvaničnika "tanka".
- Smeta mi to što treniramo strogoću na slabijim od sebe. Tako smo zbog priznanja Kosova 2008. proterali ambasadore Crne Gore i Makedonije, ali ne i predstavnike moćnijih zemalja koje su učinile to isto. Recimo, mi ćutimo o tome da su Ujedinjeni Arapski Emirati takođe priznali Kosovo i glasali za njegov prijem u Unesko. Pokazujemo nedoslednost, a srpska diplomatija ponaša se po principu bicikliste: na dole pritiska, a na gore se klanja - komentariše Jakšić za "Vesti".
Agenti diletanti
Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže da nije sporna izjava srpskog predsednika Vučića da je reč o dokazanoj obaveštajnoj aktivnosti. Međutim, on podseća na objavljene zabeleške presretnutog razgovora operativca BIA, političkog predstavnika Srba u Makedoniji i beogradskog novinara Miroslava Lazanskog.
- To je bio dovoljan dokaz o političkoj upletenosti Srbije u Makedoniji na vrlo diletantski način - konstatuje Radić, podsećajući da je Beograd otvoreno medijski i obaveštajno podržavao opciju VMRO Nikole Gruevskog koja je izgubila na izborima.
Ivica Dačić, međutim, tvrdi da se Srbija nije mešala u unutrašnje stvari Makedonije, pa čak ni u vreme svakodnevnih protesta. Podsećamo, prilikom upada demonstranata u Sobranje zbog ustupaka Zorana Zaeva albanskim partijama u procesu formiranja vlade, kamere su u masi snimile i srpskog obaveštajca.
Teške reči lete u zaborav
Makedonska vlada se izjasnila će se po pitanju kandidature Kosova za članstvo u Unesko voditi stavovima većine članica EU. Dačić je na to odgovorio da bi Srbija mogla da promeni odluku o priznanju pod nazivom Republika Makedonija.
- Ionako smo time našim prijateljima Grcima stavili prst u oko, što je štetno po naše državne i nacionalne interese - primetio je Dačić.
Međutim, uprkos takvoj pretnji srpski zvaničnici najavljuju da će već sledeće sedmice deo osoblja biti vraćen u Skoplje, dok će ambasador stići nešto kasnije "kada se završe sve konsultacije".
Dačić je za danas najavio telefonski razgovor predsednika Srbije Aleksandra Vučića s premijerom Zoranom Zaevom, ali i da će se on čuti s makedonskim kolegom Nikolom Dimitrovim. Uskoro će se dogoditi i susret premijerke Ana Brnabić sa Zaevom na međunarodnom skupu.