Kim označio liniju fronta, Pens već u vatri
Bez obzira na međunarodne sankcije i vojno-politički pritisak Vašingtona, Severna Koreja čuva nacionalni suverenitet i čvrstu poziciju u svim pravcima.
Danas je objavljeno da je lider Severne Koreje Kim Džong Un tajno posetio vojnu jedinicu na kilometar od granice sa Južnom Korejom.
O toj poseti nisu izveštavali severnokorejski mediji, to jest ona nije element propagande.
To izviđanje terena podrazumeva da komandant i oficiri štabova lično vizuelno prouče protivnika i okolinu kako bi dobili i analizirali podatke neophodne za donošenje daljih odluka.
Izviđanje se obično dešava uoči predstojećih borbenih dejstava.
Kim Džon Un je 14. avgusta posetio komandni punkt strateških snaga i pregledao plan napada uz pomoć četiri balističke rakete "Hvason 12" na oblast Guama.
One usput treba da prelete japanske prefekture Simanu, Hirošimu i Koti.
Sve je otišlo toliko daleko da su 15. avgusta na ostrvu Guamu uključili signal za nuklearni napad, srećom, greškom.
Napad je privremeno odložen, ali je Severna Koreja obnovila preradu nuklearnog goriva radi proizvodnje plutonijuma.
Pročitajte još:
* Severna Koreja priprema nov raketni test?
S obzirom na provokaciju u vidu novih američko-južnokorejskih vežbi, Pjongjang je ponovo pripretio SAD i Južnoj Koreji "nuklearnim zgarištem" i objavio je propagandni video-snimak na kojem severnokorejske rakete uništavaju Guam, američki predsednik Donald Tramp posmatra groblje, a potpredsednik Majkl Pens je obavijen plamenom.
Proba invazije
Vojne vežbe SAD i Južne Koreje zaista mogu da dovedu do borbenih dejstava velikih razmera i nekontrolisane faze nuklearnog rata. Pjongjang ne smatra bez osnova da je cilj tih manevara obrada iznenadnog upozoravajućeg napada i zauzimanje severnokorejske teritorije.
U stanju visokog stepena borbene gotovosti su vojska i oružje svih strana u konfliktu na Korejskom poluostrvu.
Sjedinjene Američke Države su odlučile da izvedu desetodnevne manevre suprotno zdravom razumu i planu „dvostrukog zamrzavanja“ koji su predložile Kina i Rusija radi rešavanja situacije u vezi sa Severnom Korejom.
Istovremeno, Vašington i Seul preispituju saveznički dogovor o balističkim raketama kako bi Južna Koreja dobila dozvolu za izradu novih bojevih glava, bez ograničenja mase.
Poluostrvo i bez toga nazivaju "buretom baruta". Sve su to očigledni znaci da u Beloj kući dominiraju pristalice tradicionalne agresivne spoljne politike SAD, odnosno "protekcije sile".
Operacioni plan zajedničke komande SAD i Južne Koreje u okviru vojnih vežbi predviđa napade na objekte nuklearnog i raketnog programa Severne Koreje.
U manevrima učestvuje oko 50.000 južnokorejskih vojnika i 17.500 američkih (na jugu Korejskog poluostrva stalno je angažovano više od 28.000 vojnika SAD u okviru sporazuma sa Seulom).
Prema podacima Generalštaba Severne Koreje, angažovani su brodovi Sedme flote američke mornarice i američki bombarderi B-52H, B-1I, B-2A.
Neoprezno igranje vatrom moglo bi da dovede do požara.
Balistički argumenti
Pjongjang ima čime da odgovori agresoru. Od 2006. godine Severna Koreja je izvela pet proba nuklearnog oružja. Poslednja je izvedena 9. septembra 2016. godine.
Kapacitet umanjenog punjenja bio je do 30 kilotona, što je dva puta više od snage bombe bačene na Hirošimu 1945.
Početkom avgusta Severna Koreja je ponovo testirala balističke rakete, a jedna od njih je stigla do isključive ekonomske zone Japana.
Vreme leta i visina trajektorije pokazuju pouzdanost i efikasnost severnokorejskih nosača nuklearnih bojevih glava.
Pjongjang već ima mogućnost da napada kontinentalni deo SAD i ne namerava da napusti razradu i proizvodnju novog oružja dok god ne bude otklonjena opasnost od Sjedinjenih Američkih Država.
Američki predsednik Donald Tramp smatra da je Severna Koreja glavna pretnja za SAD, a šef Pentagona Džejms Matis je izjavio da Pjongjang mora da zatvori nuklearni program i da se uzdrži od koraka koji će dovesti do "kraja režima i pogibije njenog naroda".
Mirni dijalog nikako da se uspostavi
Posle niza uzajamnih verbalnih napada predsednik SAD Donald Tramp je obećao da će sa Severnom Korejom dogoditi takav događaj koji još niko nikada nije video, ukoliko Kim Džong Un učini nešto sa Gvamom.
Mirni napori za smanjenje napetosti apsolutno su isključeni iz spoljnopolitičkog arsenala SAD, kao da u Vašingtonu računaju na večno balansiranje na ivici rata ili na kapitulaciju Severne Koreje.