Rusi i Ameri zbog ovoga "ratuju" i u svemiru
Ruski astronauti nose oružje sa sobom u svemir, ali razlog nisu vanzemaljci, već problemi koji mogu da nastanu nakon sletanja na Zemlju.
Trocevni pištolj, koji najviše liči na skraćenu lovačku pušku, služio je uglavnom za spasavanje života astronauta od divljih životinja ili za davanje signala spasiocima.
Tako su 1965. Aleksej Leonov i Pavel Beljaev imali vanredno prinudno ateriranje u tajgi. Zbog specifičnosti terena, spasilački timovi nisu mogli da dopru do astronauta.
Leonov i Beljaev bili su prisiljeni da provedu u tajgi nekoliko dana, pa im je oružje tada bilo potrebno.
Astronauti su za sebe izgradili sklonište, ali su do njih, "na gejanje oko vatrice", počeli da dolaze medvedi, koji su se tek probudili iz sna i zato bili vrlo gladni i agresivni - navodi "Ruski vijesnik".
Trocevni pištolj pokazao kao najoptimalniji za rešavanje postavljenih zadataka: zaštita od "opasnih zveri i kriminalnih elemenata", pronalaženje hrane lovom i davanje svetlosnih signala vizualnog posmatranja.
Pištolj koji je u SSSR-u dobio naziv "SONAZ" pokazao se pouzdanim.
- Stavljali smo pesak u unutrašnjost pištolja, nalivali vodu, šta sve nismo činili - i oružje je izdržalo sve - svedoči Nikolaj Filatov, zamenik načelnika Odeljenja za pripremu astronauta za preživljavanje u ekstremnim uslovima.
Čim su za pištolj čuli kazaški pastiri, odmah su astronautima počeli da nude trampu. Davali su celo stado ovaca, a jedan čobanin ponudio je astronautima čak i svoju ženu.
Međutim, Amerikanci ne nose oružje u svemir i njihovi stručnjaci protive se ruskom naoružanju u vasioni.
Inženjer Nase Džejms Oberg zahtevao je da se sa Međunarodne svemirske stanice ukloni rusko borbeno oružje. On smatra da pištolju nije mesto u orbiti, gde ljudi moraju da rade u uslovima velikog stresa i psihičke napetosti.
Ruski stručnjaci se nisu složili sa tim stavom. Jurij Gidzenko, načelnik Uprave za posebne pripreme astronauta, smatra da postoji potreba za oružjem na vasionskom brodu.