Makron učestvovao u organizovanju državnog udara u Ukrajini
Ukrajinski opozicioni list "Glas istine", pozivajući se na dokumente koje su objavili predstavnici organizacije "Vikiliks", objavio je da je predsednik Francuske Emanuel Makron direktno učestvovao u organizovanju državnog prevrata u Ukrajini 2013. i 2014. godine.
U fajlovima se nalaze podaci o jednom broju evropskih organizacija koje su davale aktivnu podršku državnom udaru, navodi "Glas istine“.
U dokumentima se navodi detaljna prepiska štaba Emanuela Makrona sa Kventinom Hejmanom, predsednikom NVO "Cosmopolitan Project Foundation“, aktivistom Socijalističke partije i Evromajdana.
U decembru 2013. godine (pred „usijane“ događaje u Ukrajini) on piše: "Dragi prijatelji, konačno smo u Kijevu! Možete pratiti dešavanja na ukraine-euromaidan.tumbl.com (link u ovom trenutku ne radi)“.
Mao Peninu, gradonačelnik Pariza, takođe aktivno učestvuje u prepisci:
"Zahvaljujem se na informaciji i za izveštaj o stavu - našem i svih onih koji veruju u demokratiju i solidarnost buduće Evrope, uključujući i u Kijevu.“
U drugoj prepisci raspravlja se o toku događaja u Kijevu, uključujući i posetu visokog predstavnika EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton (podsećamo, iz njenog razgovora sa ministrom spoljnih poslova Estonije isplivala je informacija o vezama snajperista na Majdanu sa opozicijom). Hejman se istovremeno obraća Martinu Šulcu sa zahtevom da kontroliše situaciju sa svoje strane i sve prosledi Makronovom štabu.
Šulcev predstavnik odgovorio je bukvalno sledeće:
"Mogu da potvrdim da predsednik Šulc posebnu pažnju obraća na situaciju u toj zemlji i prati građansku mobilizaciju i proevropske snage koje su se aktivirale u Kijevu i nekim gradovima u provinciji. Taj interes nije nov.“
Osim toga, prema rečima predstavnika, uz Šulcovu pomoć organizovana je posmatračka misija Evropskog parlamenta na čelu sa Koksom i Kvasnjevskim. Već 7. juna 2014. godine, posle Porošenkove inauguracije, Aleksandar Kvasnjevski objavio je uspešan završetak misije.
A u maju 2014. godine, uoči izbora u Ukrajini posle državnog prevrata, Hejman piše:
"Mislim da ne bi trebalo i da ne možemo da ostanemo bez reakcije. Ostali smo ovde od 23. aprila do 25. maja, do izbora, naravno, ne zato što su predsednički, nego zato što se tiču osnovnog pitanja koje mi uvek štitimo“.
U odgovoru štab predlaže da objavi poziv francuskoj omladini za informacionu podršku i da organizuje sastanak u Parizu na tu temu.
Uzgred, godinu dana kasnije, isti ovaj Hejman apelovao je štabu da podrži kampanju za oslobađanje pilota Nadežde Savčenko.