SAD guraju Balkan što dalje od Rusije, a Kosovo u NATO
Poruke trećim državama iz zemalja koje sebe vide kao regionalne sile su neprihvatljive. Nemoguće je da iz Turske i Nemačke bude poslata poruka unilateralnog karaktera, kakvu je iz Podgorice poslao Majkl Pens, ali je moguće iz malih država koje se priključuju NATO-u jer je to odnos moći.
Nema "hladnog rata“, ali se protiv Rusije vodi hibridni rat, konstatuje za Sputnjik analitičar Dušan Proroković, jer je Hladni rat počivao na detantu i podrazumevao interesne sfere obe supersile, dok danas nema pravila. Dolaskom Donalda Trampa na vlast javila se nada da se odnosi sa Rusijom mogu urediti, da se G20 može koristiti kao forum za donošenje odluka o globalnim pitanjima, ali se to, nažalost, nije desilo, već je, kako kaže Proroković, hibridni rat protiv Rusije je nastavljen, a ključni instrument u njemu jeste NATO.
Administracija Donalda Trampa nastavlja tamo gde su Barak Obama i Hilari Klinton stali pre godinu dana, uočava Proroković. Svojevrsni intermeco od dolaska Trampa, pa sve do samita G20 u Hamburgu završen je. Poseta predsednika Amerike Poljskoj uz posetu potpredsednika balkanskim državama, prema njemu, jasan je signal da treba očekivati nove pritiske na Rusiju i nove, ne samo sankcije, nego možda čak i oružane provokacije u Ukrajini.
- Crna Gora je najmlađa članica NATO-a, tako da uopšte ne treba da čudi što Pens sa teritorije Crne Gore upućuje poruke Vladimiru Putinu i zvaničnoj Moskvi, to se uobičajilo u Američkoj diplomatiji - napominje Proroković.
- Rusija nastavlja da iscrtava nove granice silom na Zapadnom Balkanu. Nastojala je da destabilizuje region i podeli vas međusobno i ostatak Evrope. Namere su bile jasne prošle godine kad su moskovski agenti pokušali da poremete izbore, napadnu parlament, čak ubiju premijera i tako razuvere crnogorski narod da ne ulazi u NATO savez - rekao je Pens u Podgorici.
Potpredsednik SAD je poručio i da je budućnost Zapadnog Balkana na Zapadu i da se raduje što će zajedno sa liderima regiona raditi na izgradnji čvrstih veza EU, Balkana i SAD.
Za suverenu državu, podseća Proroković, ovakve poruke upućene trećoj državi su neprijatne.
- Državama koje sebe vide kao regionalne sile to je čak i neprihvatljivo. Nemoguće je da iz Turske i Nemačke bude poslata takva poruka unilateralnog karaktera, ali iz ovih malih država koje se priključuju NATO-u više zbog potreba Amerike a manje zbog nekih svojih dugoročnih interesa, to je jednostavno tako, to je odnos moći - jasan je Proroković.
SAD želi da se Balkan okrene Zapadu
NATO nije savez ravnopravnih država, jasno je tu ko kosi, a ko vodu nosi, pa su, prema Prorokovićevom mišljenju, Crna Gora i ostale balkanske zemlje važne iz geografskih i geopolitičkih razloga jer Americi ne treba nepokrivena rupa u njihovom strategijskom zaleđu i na frontu, koji polako sklapaju prema Rusiji, a koji bi trebalo da se proteže od od istočnog Mediterana do Baltika.
Ovakvo ponašanje američke administracije, ističe istoričar Aleksandar Raković, više nije neuobičajeno zbog toga što je to sad novi narativ, radikalniji i od Obaminog.
- Koristi se svaka prilika da se udari po Rusima, potpuno neumereno i bez ikakvih osnova. Rusija je postala dežurni krivac za američke političare, za američki vrh, za njihove diplomate i neće se ta situacija, nažalost, promeniti. Čak je i Medvedev juče rekao da su izgubljene sve nade da se poprave odnosi SAD i Rusije kaže Raković za Sputnjik.
Majk Pens je iz Podgorice, smatra Raković, poslao poruku pravoslavnim Slovenima na Balkanu, koji su i dalje između dve vatre, da je jedina budućnost da budu deo političkog Zapada.
- On je u Crnoj Gori došao da demonstrira silu, a ne zaboravimo da se u Makedoniji odvija druga demonstracija sile jer je američka vojska ušla tamo pre nekoliko dana, postrojila efektive ispred trijumfalne kapije u Skoplju kod spomenika Aleksandru Makedonskom i krenula u promociju američkog oružja. I to je isto usmereno protiv ruske ’infiltracije‘ u Makedoniji - dodaje Raković.
Potpredsednik Amerike, podvlači Dušan Proroković, dao je još jednu, za Srbiju vrlo uznemirujuću izjavu - da Kosovo ima svoj jasan put u NATO.
- Mi usled ovog našeg dijaloga koji je u Beogradu otvoren treba da ukalkulišemo još tu jednu računicu. SAD će dakle, gurati Kosovo ka NATO-u, a da bi ga uvele u NATO neophodno je da se prvo formiraju oružane snage, dakle vojska Kosova, što je i te kakav izazov za nacionalnu bezbednost Srbije - upozorava Proroković.